Share

یک روز پس از اعلام توافق آمریکا و ترکیه بر سر ایجاد «منطقه امن» در شمال سوریه، دمشق این توافق را محکوم کرد و آن را تجاوز به سوریه خواند.

نیروهای دولتی سوریه ـ عکس از آرشیو

نیروهای دولتی سوریه ـ عکس از آرشیو

خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) پنج‌شنبه ۱۷ مرداد / ۸ اوت گزارش داد وزارت امور خارجه سوریه اعلام کرده که «قاطعانه» توافق ترکیه و آمریکا بر سر ایجاد «منطقه امن» را رد می‌کند.

وزارت خارجه سوریه این توافق را «تجاوز آشکار به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و نقض فاحش اصول حقوق بین‌الملل و منشور سازمان ملل» دانسته است.

روز گذشته، چهارشنبه ۱۶ مرداد / ۷ اوت، وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که بر سر ایجاد منطقه امن در شمال سوریه با آمریکا به توافق رسیده است.

وزارت دفاع ترکیه همچنین تأکید کرد که نمایندگان دو کشور بر سر تبدیل منطقه امن به یک گذرگاه صلح به‌منظور ایجاد زمینه بازگشت آوارگان سوری به خانه‌های خود توافق کرده‌اند.

ترکیه پیش از این گفته بود چنانچه مذاکرات با آمریکا در این زمینه به نتیجه نرسد، این کشور خود در سوریه منطقه امن ایجاد می‌کند.

یک مقام وزارت خارجه سوریه که نام او منتشر نشده در گفت‌وگو با خبرگزاری سانا مسئولیت این اقدام ترکیه و آمریکا را به گردن کردهای سوریه انداخت و گفت: «برخی از طرف‌های سوری از جمله شهروندان کُرد که خود را ابزاری برای این پروژه خصمانه آمریکا و ترکیه قرار دادند، مسئولیت تاریخی این وضعیت پیش آمده را بر عهده دارند و زمان آن فرا رسیده که در محاسبات خود بازبینی داشته و به بستر ملی خود بازگردند.»

سوریه همچنین از جامعه بین‌الملل و سازمان ملل خواسته که که «تجاوز آشکار آمریکا و ترکیه» را محکوم کنند.

پیشنهاد ترکیه ایجاد منطقه‌ای امن به طول ۳۲ کیلومتر در شمال سوریه است تا بتواند تحرکات حزب اتحاد دموکراتیک کردستان سوریه و یگان‌های مدافع خلق شاخه نظامی آن را کنترل کند. ترکیه این حزب را «تروریست» می‌داند.

دولت سوریه از سال ۲۰۱۲ تا کنون هیچ حضوری در امتداد مرز ترکیه نداشته است.

بیشتر بخوانید:

وزیر دفاع آمریکا:‌ جلوی هرگونه حمله نظامی ترکیه به سوریه می‌ایستیم

Share