Share

رئیس‌جمهوری آمریکا، همتای فرانسوی خود امانوئل مکرون را متهم کرد که برای ایران علامت‌های اشتباه ارسال می‌کند. ترامپ به تأکید اعلام کرد که در تنش با ایران هیچکس به نمایندگی از آمریکا صحبت نمی‌کند.

پنجشنبه ۹ مه/ ۱۹ اردیبهشت: دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در نشست خبری اعلام نشده در کاخ سفید: ایران تماس بگیرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا شامگاه پنجشنبه ۱۷ مرداد/ ۸ اوت (به وقت تهران) با انتشار دو پیام در توییتر به تماس‌های تلفنی مکرر امانوئل مکرون و حسن روحانی، رئیسان جمهوری فرانسه و ایران در طی یک هفته واکنش نشان داد. ترامپ نوشت ایران که با مشکلات مالی جدی مواجه شده، سخت در پی مذاکره است:

  «ایران گرفتار مشکلات جدی مالی است. آنها به شدت خواهان گفت‌وگو با آمریکا هستند ولی از طرف همه کسانی که ادعا می‌کنند نماینده ما هستند، از جمله رئیس‌جمهوری فرانسه، مکرون به آنها علامت‌های اشتباه داده می‌شود.»

ترتمپ در توییت دیگری در ادامه پیام قبلی نوشت:

 «می‌دانم امانوئل همانند بقیه حسن نیت دارد، اما هیچ‌کس غیر از ایالات متحده به نمایندگی از ایالات متحده صحبت نمی‌کند. هیچ‌کس به هیچ شکل، روش یا نوع مجاز به نمایندگی ما نیست.»

دو روز قبل روحانی و مکرون برای پنجمین بار در طی دو ماه با یکدیگر تلفنی گفت‌وگو کردند. هفته گذشته گفت‌وگوی تلفنی آن‌ها ۱۰۰ دقیقه به درازا کشید.

چهارشنبه گذشته المانیتور به نقل از منابع خبری خود نوشت که امانوئل مکرون به روحانی پیشنهاد داد که ۱۵ میلیارد یورو به اینستکس تزریق شود که از این مقدار، ۵ میلیارد یورو را خود فرانسه تزریق می‌کند و باقی این مبلغ را سایر اعضای باقیمانده در برجام. بر این اساس مکرون ظاهراً از روحانی دعوت کرد که در نشست سران جی ۷ که قرار است در فرانسه برگزار شود به عنوان میهمان افتخاری حضور داشته باشد با این شرط که با رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه این اجلاس دیدار کند.

خبرگزاری رویترز چهارشنبه ۱۶ مرداد/ ۷ اوت گزارش داد که وزارت خارجه فرانسه دعوت مکرون از روحانی برای شرکت در اجلاس جی ۷ را تکذیب کرده است.

نشریه آمریکایی پولیتیکو نوشت فرانسه برای حفظ قرارداد هسته‌ای با ایران، بنا دارد طرح «توقف در برابر توقف» را به ایران و آمریکا پیشنهاد دهد. بر اساس این طرح ایران فعالیت‌های هسته‌ای‌اش را در حد فعلی نگه می‌دارد و آمریکا به ازای این کار تحریم‌های بیشتری را علیه ایران اعمال نمی‌کند تا آنکه فرصت گفت‌وگو فراهم شود. ایران اما نپذیرفت. این طرح را امانوئل بورن در سفرش به تهران با وزیر خارجه و رئیس جمهوری ایران در میان گذاشت.

محمد جواد ظریف ۲۰ تیر در حاشیه برگزاری همایش فرمانداران سراسر کشور در جمع خبرنگاران با اشاره به سفر مشاور رئیس جمهوری فرانسه به تهران و طرح “توقف در برابر توقف” این کشور گفت:

«گفتند ما میانجی نیستیم. فکر کنیم راجع به راهکار. ما هم به آن‌ها گفتیم تا زمانی که آمریکا در جنگ اقتصادی علیه ایران است نباید توقع داشته باشند که ایران اقداماتی را متوقف کند. یا اروپا باید اقدامات لازم را انجام بدهد و یا اینکه آمریکا باید از جنگ اقتصادی دست بردارد.»

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران دوشنبه ۱۴ مرداد/ ۵ اوت در جمع خبرنگاران گفت به اجرای گام سوم تعهدات ایران در برجام بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی فقط ۳۰ روز باقی مانده است. بهروز کمالوندی گفته بود:

«در این یک ماه منتظر تحولات خواهیم بود، فعلاً چیزی که بشود با آن امیدوار بود که گام سوم در پیش نخواهد بود، ندیده‌ایم.»

بیشتر بخوانید:

رئیس پدافند غیر عامل: باید مراقب «مکر مکرون» بود

Share