Share

نوشین جعفری، عکاس و خبرنگار ایرانی در بازداشت است اما از شرایط و محل نگهداری او هیچ اطلاعی در دست نیست. خبرگزاری هرانا بازداشت نوشین جعفری را تایید کرده اما قوه قضائیه تاکنون پیرامون بازداشت این عکاس و خبرنگار فرهنگی سکوت کرده است.

نوشین جعفری، خبرنگار و عکاس

سازمان حقوق بشر ایران اما با انتشار خبر بازداشت نوشین جعفری از قول یک منبع مطلع که نامش فاش نشده، نوشته است:

«بازداشت کنندگان شش نفر بودند. پنج مرد و یک زن و تا ساعت ۱۱ شب خانه را زیر رو می‌کردند و همه وسایل شخصی و کاری نوشین را ضبط کرده و با خود بردند. روی برگه بازداشت او نوشته بودند که باید به شعبه دوم بازپرسی اوین معرفی شود. در برگه بازداشت نوشته بودند “جرایم علیه امنیت ملی”.»

چند روز است که گروهی از کاربران در شبکه‌های اجتماعی از بازداشت نوشین جعفری خبر داده‌اند.

قوه قضائیه تاکنون این خبر را نه تأیید و نه تکذیب کرده است.

به گزارش هرانا از اتهامات او هیچ اطلاعی در دست نیست. مهدی محمودیان، عضو کمیته اطلاع‌رسانی جبهه مشارکت و انجمن دفاع از حقوق زندانیان با انتشار پیامی در تویتر نوشته است:

«اگر می‌خواهید بدانید اعتراف‌گیری‌های کثیف چگونه رخ می‌دهد، بازداشت خانم نوشین جعفری را دنبال کنید.»

محمودیان در ادامه این پیام نوشته است:

«در یک طبقه اکانت ناامن می‌سازند و با آن فحاشی می‌کنند و در طبقه دیگر عواملشان در فضای رسانه‌ای لج‌‌پراکنی می‌کنند و در طبقه دیگر فردی را به جرم ادمین بودن آن بازداشت می‌کنند.»

به نوشته هرانا مأموران امنیتی این خبرنگار و عکاس ایرانی را در یکی از روزهای هفته جاری بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند.

دوستان نوشین جعفری می‌گویند او دوشنبه گذشته بازداشت شده است.

در بهمن ۸۸ هم مأموران نوشین جعفری را که در آن زمان خبرنگار اعتماد بود بازداشت کرده بودند. او در آن زمان عضو ستاد میرحسین موسوی بود که پس از ۲۸ روز بازداشت، آزاد شد و فعالیت‌هایش را در حوزه سینما و تئاتر ادامه داد.

نوشین جعفری به خاطر مجموعه‌ای از عکس‌ها که از فیلم لانتوری درمیشیان تهیه کرده بود جایزه بهترین مجموعه عکس از دومین جشن عکاسان سینمای ایران را به دست آورد. او درآمد این نمایشگاه را وقف قربانیان اسیدپاشی کرد.

Share