Share

وزیر خارجه فرانسه در پاسخ به رئیس جمهوری آمریکا که گفته بود پاریس برای تهران علامت‌های اشتباه ارسال می‌کند گفت که فرانسه برای برقرای ثبات و امنیت در منطقه و کاهش تنش‌ها به اجازه واشنگتن نیاز ندارد.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه بعد از ظهر جمعه ۱۸ مرداد/ ۹ اوت در واکنش به دو پیام پیاپی دونالد ترامپ با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که مذاکرات پاریس با تهران مستقل از آمریکا انجام می‌شود:

«فرانسه با ایران به عنوان یک ملت مستقل در گفت‌وگوست. ما به تأکید خواهان صلح و امنیت در منطقه هستیم و تلاش می‌کنیم از تنش‌ها بکاهیم و برای این‌کار هم به اجازه کسی نیاز نداریم.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا شامگاه پنجشنبه ۱۷ مرداد/ ۸ اوت (به وقت تهران) با انتشار دو پیام در توییتر به فرانسه هشدار داد که «هیچکس حق ندارد از طرف آمریکا با ایران صحبت کند.» ترامپ در این پیام‌های توییتری گفته بود ایران گرفتار مشکلات مالی است و به همین سبب سخت در پی مذاکره است اما کسانی از جمله مکرون، رئیس جمهوری فرانسه ادعا می‌کنند که نماینده آمریکا هستند و علامت‌های اشتباه به تهران می‌دهند. ترامپ سپس اعلام کرد:

«هیچ‌کس غیر از ایالات متحده به نمایندگی از ایالات متحده صحبت نمی‌کند. هیچ‌کس به هیچ شکل، روش یا نوع مجاز به نمایندگی ما نیست.»

سه‌شنبه گذشته روحانی و مکرون برای پنجمین بار در طی دو ماه با یکدیگر تلفنی گفت‌وگو کردند. المانیتور به نقل از منابعی که در اختیار دارد گزارش داده بود که مکرون از روحانی دعوت کرده بود در نشست سران جی ۷ که قرار است در فرانسه برگزار شود به عنوان میهمان افتخاری حضور داشته باشد با این شرط که با رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه این اجلاس دیدار کند. کاخ الیزه یک روز بعد از تماس تلفنی روحانی با مکرون این خبر را تکذیب کرد. طرح «توقف در برابر توقف» را هم پاریس به تهران پیشنهاد داد با این هدف که ایران از اجرای سومین گام کاهش تعهداتش در برجام بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی صرف‌نظر کند. بر اساس این طرح ایران می‌بایست فعالیت هسته‌ای‌اش را در سطح کنونی نگه دارد، در مقابل آمریکا دامنه تحریم‌های اقتصادی را گسترش نمی‌دهد. نوعی آتش‌بس برای حصول توافق‌های احتمالی در آینده.

بیشتر بخوانید:

ترامپ: مکرون به ایران پیام‌های اشتباه می‌دهد

Share