Share

روز شنبه ۱۰ اوت/ ۱۹ مرداد ماه، نیروهای نظامی کره شمالی در واکنش به رزمایش مشترک کره جنوبی و آمریکا دو موشک کوتاه‌برد به سمت دریای غربی ژاپن شلیک کردند.

کیم جونگ اون،‌ رهبر کره شمالی در حال اشاره به موشک‌های ساخت این کشور ــ‌ عکس:‌ آرشیو

به گزارش خبرگزاری رویترز، رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی با اشاره به تمرینات نظامی تابستانی کره شمالی گفت:

«احتمال آن می‌رود که کره شمالی موشک‌های بیشتری را طی روزهای آتی شلیک کند.»

کره شمالی در روز‌های اخیر و همزمان با آغاز رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی چند موشک دیگر را نیز در واکنش به این رزمایش شلیک کرده است.

در ماه ژوئن سال گذشته و پس از امضای تفاهم‌نامه میان دولت ایالات متحده آمریکا و کره شمالی، دولت آمریکا متعهد شده بود که از انجام مانورهای مشترک نظامی با کره جنوبی خودداری کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پس از دیدار سال گذشته خود با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، خبر از بهبود روابط و حل و فصل تنش‌های موجود میان دو کشور داده بود اما اردیبهشت ماه امسال و پس از نشست ویتنام که برای بهبود روابط دوکشور انجام شد، ترامپ با اشاره به صادق نبودن رهبر کره شمالی در پاکسازی هسته‌ای گفت:

«من مستقیماً به رئیس کیم گفتم که شما آماده توافق خلع سلاح هسته‌ای نیستید، زیرا می‌خواهید تنها یک یا دو سایت هسته‌ای خود را نابود کنید.»

در اوایل مرداد ماه جاری هم کره شمالی دو موشک بالستیک از سواحل شرقی خود شلیک کرده بود.

پیش از شروع رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی، پیونگ یانگ نسبت به آغاز این رزمایش هشدار داده بود.

وزارت امور خارجه کره شمالی سه‌شنبه گذشته با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که پیونگ‌یانگ همچنان در پی ادامه مذاکرات با آمریکاست و با این‌حال اگر کره جنوبی و آمریکا «گام‌های نظامی خصمانه» بردارند ناگزیر است راه دیگری را هم در پیش بگیرد.

کره شمالی استقرار جنگنده‌های اف ۳۵ آ ارتش آمریکا در کره جنوبی و پهلو گرفتن یک فروند زیردریایی اتمی آمریکا در بنادر این کشور و همچنین آزمایش موشک‌های بالستیک کره جنوبی را «گام‌های نظامی خصمانه» دانسته است.

از سوی دیگر سازمان ملل در گزارش تازه‌ای اعلام کرده که کره شمالی تسلیحات هسته‌ای و موشکی خود را ارتقا داده است.

آزمایش‌های موشکی کره شمالی قطع‌نامه شورای امنیت سازمان ملل در سال ۲۰۰۶ را نقض می‌کند:

کره شمالی دو موشک بالستیک دیگر پرتاب کرد

Share