Share

یک زن ایرانی روز گذشته در ایالت مینه‌سوتای ایالات متحده اتهام‌ سرقت فناوری از شرکت‌های آمریکایی و انتقال آن به ایران را پذیرفت. نگار قدس‌کنی فناوری‌های سرقت‌شده را از طریق یک شرکت صوری که در مالزی تاسیس کرده بود به ایران منتقل می‌کرد. این اقدام او نقض قانون ایالات متحده و دور زدن تحریم‌ها علیه ایران محسوب شده و می‌تواند تا پنج سال حبس برای او در پی داشته باشد.

نگار قدس کنی

به گزارش «اسوشیتدپرس» و به نقل از دادستان‌های این پرونده، نگار قدس‌کنی، زن ۴۰ ساله ایرانی و همراه کسانی دیگر، شرکتی صوری را در مالزی تاسیس کردند تا به صورت غیرقانونی فناوری محدود شرکت‌هایی در مینه‌سوتا و ماساچوست را به دست بیاورند.

کیفرخواست علیه قدس‌کنی در سال ۲۰۱۵ در مینه‌سوتا صادر شد. او دو سال بعد در استرالیا دستگیر شد و فرایندی طولانی برای استرداد او شکل گرفت. با وجود مقاومت طولانی قدس‌کنی در برابر استرداد، او در نهایت ماه پیش به ایالات متحده منتقل شد و روز گذشته در برابر قاضی مینه‌پولیس اتهامات وارد شده به خود را پذیرفت.

در ماه‌های گذشته خبرگزاری‌های مختلف به نقل از مقامات بریتانیا از تلاش‌های ایران برای مبادله نازنین زاغری و نگار قدس‌کنی خبر داده بودند.

رابرت ریچمن، وکیل قدس‌کنی گفته که موکلش کیفرخواست را پذیرفت، «زیرا می‌خواست مسئولیت بپذیرد و محاکمه شود.»

ریچمن گفته که هزینه‌های سنگین یک فرایند طولانی حقوقی باعث شده بود قدس‌کنی در برابر استردادش مقاومت کند.

با توافقی که روز جمعه به امضا رسیده، قدس‌کنی به یک مورد توطئه برای فریب ایالات متحده متهم شده است که مجازات آن حداکثر پنج سال زندان و ۲۵۰ هزار دلار جریمه است. بر اساس این توافق دادستان‌ها قبول کردند که اتهامات دیگر را لغو کنند.

بر اساس کیفرخواست و توافق صورت گرفته با متهم، قدس‌کنی برای شرکت «فنا موج»، یک شرکت مستقر در ایران کار می‌کرده که در زمینه تجهیزات ارتباطات شبکه و موج کوتاه متمرکز تخصص دارد و خدمات مربوط به سامانه‌های رادیوی موج کوتاه و پهن‌باند بی‌سیم ارائه می‌کند.

دادستان‌ها گفته‌اند قدس‌کنی و دیگران در کوالالامپور مالزی یک شرکت مخابراتی به نام «موج سبز» را تاسیس کردند که در واقع واسطی برای خرید تجهیزات از ایالات متحده و انتقال غیرقانونی آن به ایران بوده است.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در سال ۲۰۱۷ شرکت فنا موج را در فهرست تحریم‌های ایالات متحده قرار داد و این شرکت را به حمایت از سپاه پاسداران ایران متهم کرد.

در توافقی که قدس‌کنی امضا کرده است میزان مجازات او تعیین نشده اما شیوه‌نامه فدرال برای صدور حکم توصیه می‌کند که میزان حبس بین ۴۶ تا ۵۷ ماه و میزان جریمه در حدود ۲۰۰ هزار دلار در نظرگرفته شود.


در همین زمینه:

شهرزاد میرقلی‌خان کیست و چه اطلاعاتی علیه سپاه دارد؟

Share