Share

به گفته مقامات یمن، جدایی‌طلبان جنوب یک اردوگاه نظامی واقع در بندر عدن را که متعلق به نیروهای متحد حامی دولت بود تسخیر کردند. برخی گزارش‌ها نیز از تصرف یک اردوگاه نظامی دیگر در محله مرکزی عدن به دست جدایی‌طلبان حکایت دارد. جنگ داخلیِ نیروهای سابقاً متحد حامی دولت یمن شکاف‌های درونی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی را بازتاب می‌دهد.

A fighters from the separatist Southern Transitional Council walks with smoke billowing in the background in the government's de facto capital Aden, as they move closer to taking full control of the southern city, on January 30, 2018.<br /> The government has accused the separatists of attempting a coup in Aden, where more than 36 people have been killed in clashes that opened yet another front in the country's devastating conflict. / AFP PHOTO / SALEH AL-OBEIDI

بندر عدن؛ عکس از آرشیو

امروز شنبه ۱۰ اوت/ ۱۹ مرداد، چهارمین روز درگیری در عدن میان گروه‌های سابقاً متحد است که در جنگ داخلی از دولت رسمی به رهبری عبد ربه منصور هادی حمایت می‌کردند. درگیری‌ها روز چهارشنبه در حالی آغاز شد که جدایی‌طلبان یمن، حزب اسلام‌گرای متحد رئیس‌جمهوری، منصور هادی را به همدستی در حمله موشکی به رژه نظامی متهم کردند.

حمله به رژه نظامی در هفته گذشته یکی از سه حمله‌ای بود که نیروهای جدایی‌طلب جنوب را هدف قرار ‌داد.

به گزارش خبرگزاری «اسوشیتدپرس»، مقامات یمن گفته‌اند در جریان درگیری‌های شبانه در اردوگاه «تیپ چهارم»، ۴۵ تن شامل نظامیان و غیرنظامیان کشته شدند. پنج غیرنظامی دیگر نیز در محله دار سعد کشته شده‌اند. با این حساب، آمار تلفات درگیری‌ روزهای اخیر در عدن به ۷۰ تن می‌رسد.

برخی مقامات دولت یمن با شرط فاش نشدن نامشان به خبرنگاران گفته‌اند جدایی‌طلبان یک اردوگاه نظامی دیگر در محله مرکزی خورمکسر را از آن خود کرده‌اند.

جدایی‌طلبان و دولت هادی بر روی کاغذ علیه جنبش حوثی‌ها می‌جنگند که در سال ۲۰۱۴ سقوط هادی از قدرت را رقم زدند. این دو گروه اما با هم در رقابت هستند و نقشه‌هایی متفاوت برای آینده یمن کشیده‌اند. جدایی‌طلبان جنوب یمن حمایت امارات متحده عربی را دارند و نیروهای طرفدار دولت از حمایت عربستان سعودی برخوردارند.

درگیری‌ها میان نیروهای دولتی و جدایی‌طلبان در حالی ادامه دارد که سازمان ملل خواستار تنش‌زدایی و گفت‌وگو شده است.

در تازه‌ترین واکنش‌ها، شیخ‌ عبدالله بن زاید، وزیر امور خارجه امارات نیز خواستار پایان مناقشات شده است.

ائتلاف به رهبری عربستان سعودی نیروهای دولتی و سایر نیروهای سیاسی یمن را در برابر شورشیان حوثی حامی ایران تقویت کرد تا مانع سقوط کامل منصور هادی شود.


در همین زمینه:

عدن: ادامه درگیری‌های داخلی نیروهای ائتلاف با وجود درخواست گفت‌وگوی سازمان ملل

Share