Share

روابط عمومی نیروی‌هوایی ارتش اعلام‌کرده نیرو‌هایش در درگیری‌های روز شنبه ۱۹ مرداد در پادگان محمودآباد زمانی برای پراکندن معترضان، به‌سوی آسمان آتش‌ گشوده‌اند که خودشان زخمی‌ بوده‌اند و چون زمین محل درگیری ناهم‌سطح‌بوده، دو نفر گلوله‌ خورده‌ و کشته‌‌ شده‌اند و برخی نیز زخمی شده‌اند.

نمایی از محل درگیری

بنابر اعلام این نیروی نظامی، فرودگاه بیشه‌کلا که برای هدف‌های آموزشی و نیز رویارویی با دشمن و به‌ویژه کمک‌رسانی‌ به مردم استفاده‌ می‌شده به ‌سبب ساخت‌وسازها در حریم آن‌، ناکارآمد‌ شده است.

بنابر این اعلامیه، «فرمانده نیروی ‌هوایی و ریاست ‌حقوقی فرماندهی نیروهای مسلح»، به دادگاه اعلام‌‌ کرده ‌بودند «باز پس ‌‌دادن زمین‌های نیروهای مسلح باید با اجازه فرماندهان نیروهای ‌مسلح» و «با توجه‌ به موقعیت حساس جمهوری‌ اسلامی در منطقه»‌ باشد.

نیروی‌ هوایی اعلام‌ کرده ظابطان قضایی این مسائل را صورت‌جلسه ‌کرده و از آن‌جا رفته‌بودند اما مدعیان مالکیت زمین‌ها باز هم اعتراض‌کرده‌‌اند و درگیری پیش آمد.

دادگاه حکم داده بوده که بخشی از اراضی پایگاه هوایی ارتش در حاشیه روستای بیشه‌کلا در بخش سرخرود شهرستان محمودآباد باید به نفع ساکنان منطقه آزاد شود اما نظامیان این پایگاه مانع از اجرای این حکم شده‌اند.

بنابر اعلام دادستانی نظامی مازندران، ماموران پلیس و دادگاه محمودآباد برای اجرای حکم آزاد کردن بخشی از زمین‌های پادگان به‌سود یکی‌ از اهالی روستا، به نزدیکی پادگان رفته‌‌ بودند که میان مدعیان مالکیت و ماموران پادگان درگیری پیش می‌آید. 

در شبکه‌های اجتماعی ویدئویی از این تیراندازی دست به دست می‌شود و اعتراض‌ها به تلاش برای جلوگیری از «زمین‌خواری» نهادهای صاحب قدرت نسبت داده می‌شود.

خبرگزاری فارس اما نوشته است:

«در این درگیری تعدادی از اجیرشدگان و اراذل و اوباش نیز قصد سوء استفاده از موقعیت و تعرض دوباره به حریم پادگان را داشتند که با کمک عوامل نیروی انتظامی عده‌ای از آن‌ها دستگیر و اجازه تعدی مجدد داده نشد.»

استان مازندران: تیراندازی یگان فرودگاه به معترضان دو کشته بر جا گذاشت

Share