Share

یک انبار مهمات در منطقه الدوره در جنوب بغداد منفجر شد. انبار مهمات در پایگاه نظامی القصر قرار داشت. در این پایگاه پلیس عراق و نیروهای حشد شعبی مستقرند. انبار مهمات به حشد شعبی تعلق داشت.

انفجار مهیب در انبار مهمات یک پایگاه نظامی واقع در جنوب غربی بغداد

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس شامگاه دوشنبه ۲۲ مرداد/ ۱۳ اوت وزارت کشور عراق اعلام کرد که در یک انفجار مهیب در انبار مهمات یک پایگاه نظامی واقع در جنوب غربی بغداد حدود ۱۳ نفر جراحات سطحی برداشتند.

یک منبع امنیتی وابسته به فرماندهی عملیات بغداد به خبرگزاری السومریه نیوز گفت که «این انفجار در داخل پادگان الصقر متعلق به الحشد شعبی در منطقه الدوره اتفاق افتاده و تلفاتی نداشته است.»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس صدای انفجار در سراسر بغداد شنیده شد و ستون غلیظی از دود هم به هوا برخاست.

در پایگاه نظامی القصر نیروهای حشد شعبی و واحدهایی از پلیس عراق مستقرند. اما اکثر نیروها را حشد شعبی تشکیل می‌دهد.

حشد شعبی نیروهای شبه‌نظامی عمدتاً شیعه عراقی بالغ بر ۱۵۰ هزار نفر هستند که ایران از آن‌ها حمایت می‌کند. عراق در تلاش است تا شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران را تحت کنترل خود درآورد. ابتدای ژوئیه/ تیر سال جاری عادل عبدالمهدی،‌ نخست وزیر عراق دستور بستن تمام مقرهای گروه‌های حشد شعبی در شهرها و خارج از آنها را صادر کرد. بر اساس این فرمان، گروه‌های حشد شعبی مختار بودند به نیروهای امنیتی دولتی بپیوندد اما ابتدا می‌بایست سلاح خود را تحویل دهند. عبدالمهدی اعلام کرده بود که اگر شبه‌نظامیان شیعه طبق دستور نخست‌وزیر عمل نکنند فعالیت‌شان خارج از قانون تلقی خواهد شد.

دو هفته قبل فالح فیاض، رئیس هیأت حشد شعبی و مشاور امنیت ملی عراق در پاسخ به فرمان نخست‌وزیر اعلام کرد تمامی دفترهای هیأت حشد شعبی در تمامی استان‌های عراق بسته شده و تمام محتویات و تجهیزات این دفترها به طرف مربوطه در حشد شعبی تحویل داده شده‌اند.

از اوایل ماه گذشته رسانه‌های اسرائیلی خبر داده بودند که این کشور حملات خود به شبه‌نظامیان طرفدار ایران را گسترش داده است. در یک ماه اخیر دو حمله اسرائیل به نیروهای حشد شعبی در داخل خاک عراق گزارش شد. اواخر تیر سال جاری یک پایگاه نیروهای حشد شعبی در منطقه آمرلی در استان صلاح‌الدین عراق هدف حمله جنگنده‌های ناشناس قرار گرفت. یک هفته بعد در روزهای پنجم و ششم مرداد حمله وسیع‌تری به نیروهای حشد شعبی در پایگاه «ابو منتظر المحمداوی» (کمپ اشرف سابق) در استان دیالی عراق انجام شد. شرق الاوسط گزارش داد که هر دو حمله کار اسرائیل بوده است و در این حملات انبارهای مهمات و موشک‌های بالستیک که از ایران به عراق منتقل شده هدف قرار گرفته است.

اسکای نیوز شامگاه گذشته از بغداد گزارش داد که شدت انفجار انبار مهمات در پایگاه نظامی القصر بدان حد بود که «بر اثر وقوع این انفجار، ترکش‎های آن به منطقه الخضراء و حومه آن اصابت کرد.» در اثر برخورد ترکش‌ها به منطقه سبز آژیر خطر سفارت آمریکا در بغداد به صدا درآمد.

بیشتر بخوانید:

حشد الشعبی در خوزستان مستقر شد

Share