Share

محسن رهامی، عضو شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان از برگزاری جمع‌های مشورتی با مشاوران خامنه‌ای خبر داد. یکی از موضوعاتی که در این جمع‌ها مطرح می‌شود، رفع حصر از محصوران است. اصلاح‌طلبان بعد از نومیدی از خامنه‌ای برای رفع حصر با «شیب تندتر» به برخی از مراجع تقلید هم متوسل شده‌اند. در این دیدارها علاوه بر رفع حصر، امید اصلاح‌طلبان به «کم شدن رد صلاحیت‌ها» هم مطرح شده است.

محسن رهامی و رسول منتخب‌نیا: جلسات مشورتی اصلاح‌طلبان با نمایندگان خامنه‌ای

محسن رهامی، رئیس کمیته راهبرد شورای اصلاحات دوشنبه ۲۲ مرداد در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا از برگزاری جمع‌های مشورتی اصلاح‌طلبان با مشاوران خامنه‌ای خبر داد. به گفته رهامی برخی از نمایندگان در این جلسات که معمولاً به طور هفتگی برگزار می‌شود حضور دارند. برخی از موضوعاتی که در این جمع‌ها مطرح می‌شود از طریق سید محمد حسن ابوترابی‌فرد، نماینده سابق مجلس و امام جمعه موقت تهران به خامنه‌ای منتقل می‌شود. یکی از موضوعات حضور برخی چهره‌های مردم‌پسند جریان اصلاحات برای گرم کردن تنور انتخابات است و دیگری مسأله رفع حصر که در انتخابات دوره قبلی ریاست جمهوری به شعارهای روحانی جهت داد، اما بعد از انتخابات به بهبود شرایط حصر تخفیف پیدا کرد. رهامی درباره پیشنهاد «جمع مشورتی» به خامنه‌ای برای گرم کردن انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت:

« نیروهای مؤثری که کمتر در صحنه بوده‌اند، اگر در انتخابات حضور بیابند می‌توانند عقبه خودشان را نیز به صحنه بیاورند. بنابراین تلاش بر این است که از نیروهای مؤثر و تاثیرگذار برای حضور و ثبت نام در انتخابات دعوت کنیم.»

 رسول منتجب نیا، قائم مقام سابق حزب اعتماد ملی فروردین سال جاری اعلام کرد که به همراه محسن رهامی با علی خامنه‌ای دیداری «مهم» و «مفصل» درباره رفع حصر مهدی کروبی، میر حسین موسوی و زهرا رهنورد داشته است.  در همان دیدار که به مدت یک ساعت هم طول کشید بنا شد یک کانال ارتباطی بین اصلاح‌طلبان و رهبری جمهوری اسلامی به وجود بیاید. منتخب‌نیا به خامنه‌ای گفته بود:

«در شرایط کنونی رفع حصر موجب وحدت، ثبات و آرامش در جامعه خواهد شد و در نهایت موجب یکپارچگی جامعه شده و آن را از هر گزند داخلی و خارجی در امان نگه خواهد داشت.»

  پس از این دیدار بود که به تدریج گشایش‌هایی در حصر پدید آمد. برای مثال مأموران امنیتی به مهدی کروبی اجازه دادند با برخی از افراد خارج از محل حصر دیدار و گفت‌وگو کند.

محسن رهامی در گفت‌وگو با ایلنا گفت که یکی از موضوعاتی که در دیدار او و منتخب‌نیا با خامنه‌ای «به طور رسمی» مطرح شد رفع حصر بود:

« بعد از جلسه، من و آقای منتجب‌نیا به شکل مکتوب مسائل را برای مقام معظم رهبری ارسال کردیم. ما انتظار داشتیم با توجه به پیگیری‌ها و مکاتبات و ملاقات با رهبری، سرعت و شیب رفع حصر بیشتر باشد.»

رهامی در ادامه این گفت‌وگو فاش می‌کند که بعد از نومیدی از خامنه‌ای، با چهار تن از مراجع تقلید درباره رفع حصر دیدار و گفت‌وگو کرده است. در این دیدارها علاوه بر رفع حصر، توقع اصلاح‌طلبان برای «کم شدن رد صلاحیت‌ها» هم مطرح شده است.

اصلاح‌طلبان پیش از این هشدار داده بودند که چنانچه بنا باشد شورای نگهبان صلاحیت‌ نامزدان آنان را رد کند، انتخابات را تحریم می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

اکثریت پاسخ‌دهندگان به نظرسنجی زمانه: مجلس بریده از مردم است؛ در انتخابات شرکت نمی‌کنیم

محمود صادقی: سناریوهای مختلف اصلاح‌طلبان برای انتخابات

Share