Share

نیروهای دولت بشار اسد چهارشنبه پنج روستای جنوب غربی این کشور را تصرف کردند و به شهر خان‌شیخون ادلب که در کنترل شورشیان هیئت تحریرالشام قرار دارد رسیدند. این خبر توسط منابعی از هر دو طرف درگیر تایید شده است.

شورشیان هیئت تحریرالشام یک هواپیمای روسی ارتش اسد را در ادلب سرنگون کردند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس و به نقل از فعالان مخالف دولت سوریه و همچنین رسانه‌های دولتی، تصرف پنج روستا ارتش سوریه را به ۵ کیلومتری غرب خان‌شیخون، یکی از بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای جنوبی ادلب رسانده است. این شهر از سال ۲۰۱۴ تحت کنترل هیئت تحریرالشام، یک شاخه القاعده که پیشتر با نام جبهه النصره خوانده می‌شد، قرار دارد.

خبرگزاری رسمی سوریه اعلام کرد نیروهای متحد با دولت این کشور پس از تصرف پنج روستا اکنون به سمت ایست‌های بازرسی در غرب و ورودی خان‌شیخون در حال پیشروی هستند.

منابع مخالف دولت همچنین گزارش دادند که یک جنگنده‌ سوری در این منطقه توسط شورشیان سرنگون شده‌ و سرنوشت خلبان آن مشخص نیست. سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است اعلام کرد این هواپیما در مرز جنوبی ادلب سقوط کرده است. طاهر العمر، یک فعال نزدیک به تحریرالشام نیز نوع این هواپیما را سوخو ۲۲ ساخت روسیه اعلام کرد.

از سوی مقابل یکی از فرماندهان هیئت تحریرالشام در یک فایل صوتی که شامگاه سه‌شنبه منتشر شد، اذعان کرد که جنگجویان تحت امر او کنترل این مناطق را از دست داده‌اند. او در این پیام صوتی گفت: «نگران نباشید اگر ما یک یا دو ناحیه را از دست می‌دهیم. ما پیروز خواهیم شد».

خان‌شیخون در سال ۱۳۹۶/ ۲۰۱۷ مورد حمله شیمیایی قرار گرفت. حمله‌ای که هزاران نفر را مجبور به ترک خانه‌هایشان کرد. در حملات شیمیایی ۴ آوریل / ۱۵ فروردین به خان شیخون دست‌کم ۸۷ نفر، از جمله ۳۱ کودک کشته شدند. کشورهای غربی حکومت سوریه را مسئول این حمله می‌دانند اما سوریه و هم‌پیمان اصلی‌اش روسیه، شورشیان را عامل آن می‌دانند و می‌گویند شورشیان در انباری تسلیحات شیمیایی ذخیره کرده بودند.

بیم یک فاجعه انسانی دیگر

خشونت در ادلب ناقض توافق روسیه و ترکیه بر سر آتش‌بس در ادلب است که در سپتامبر ۲۰۱۸ حاصل شد. روسیه در جنگ هشت ساله سوریه به طور مداوم از دولت بشار اسد حمایت کرده، اما ترکیه از گروه‌های شورشیان این کشور پشتیبانی می‌کند.

نیروهای دولتی سوریه از ۳۰ آوریل تاکنون حملات زیادی را با پشتیبانی هوایی روسیه، علیه پایگاه‌های تحت کنترل شورشیان در شمال استان حماه و جنوب منطقه ادلب انجام داده‌اند. در این حملات سه‌ماهه بیش از دو هزار نفر از دو طرف درگیر کشته شده و حدود ۴۰۰ هزار نفر آواره شده‌اند. در روزهای اخیر ارتش سوریه به حملات خود شدت بخشیده است و نیروهای اسد یکشنبه گذشته یک شهر دیگر را نیز تصرف کردند. به‌نظر می‌رسد رژیم اسد با تشدید حملات قصد محاصره شهرهایی چون خان‌شیخون را داشته و بیم آن می‌رود که فاجعه انسانی دیگری در این شهر اتفاق بیفتد.

یک فعال رسانه در ادلب به اسوشیتدپرس گفت: «این عملیات به‌قصد گسترش کنترل رژیم تا مناطق شمالی حماه و قطع خطوط ارتباطی این مناطق بر روی شورشیان انجام شده».

او اضافه کرد بسیاری از ساکنان خان شیخون و روستاهای نزدیک به آن به مناطق امن‌تر در شمال ادلب گریخته‌اند.

در این رابطه یک گروه امدادی سوری (The Syrian Response Coordination Group) که در شمال غربی سوریه فعال است ارقام آوارگان حمله اخیر را منتشر کرد. این گروه چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد روز سه‌شنبه ۱۳ اوت بیش از ۴۰ هزار نفر از خانه‌های خود در مناطق نزدیک به درگیری‌ها فرار کرده‌اند. این گروه همچنین از سرگردانی آوارگان در جاده‌ها و  مناطق بدون سرپناه خبر داد و از مقامات خواست تا درهای مدارس دولتی را برای پناه‌ دادن به این افراد باز کنند.

در همین زمینه:

سازمان منع سلاح‌های شیمیایی: در خان شیخون از گاز سارین استفاده شد

مسیر دشوار نیروهای اسد برای پیشروی در ادلب

Share