Share

یک خانواده کرمانشاهی که توانایی پرداخت اجاره ماهانه را نداشت در یکی از پارک‌های شهر چادرنشین شد. خبر و فیلمی از چادرنشینی این خانواده منتشر شد. ابتدا بهزیستی و سپس فرمانداری کرمانشاه به دست و پا افتادند و در یک اقدام نمایشی – تبلیغی تلاش کردند در هماهنگی با کمیته امام و شهرداری این خانواده را به طور موقت، در یکی از مراکز بهزیستی یا در یکی از مدارس شهر اسکان دهند. سرپرست خانواده اما چادرنشینی را به اسکان موقت ترجیح داد.

خانواده کرمانشاهی در بوستان شرقی شهر چادر زدند

روابط عمومی فرمانداری کرمانشاه صبح جمعه ۲۵ مرداد با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که در هماهنگی با کمیته امام و شهرداری کرمانشاه و همچنین ناحیه یک آموزش و پرورش شهر اقدامات لازم برای اسکان دادن خانواده بی‌سرپناه کرمانشاهی را انجام داد اما سرپرست خانواده از پذیرش کمک خودداری کرد:

«متاسفانه سرپرست و افراد خانواده مذکور بر حضور خود در پارک و زندگی در آنجا اصرار ورزیده و مساعدت‌ها و حمایت‌های فرمانداری و کمیته امداد و شهرداری منطقه یک کرمانشاه و آموزش و پرورش ناحیه یک را نپذیرفتند.»

بیش از دو میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی خالی در ایران وجود دارد. روزنامه جام جم به نقل از برخی مشاوران املاک گزارش داده بود که افرادی ۳۰۰ خانه را در تملک خود دارند. این خانه‌ها را نه می‌فروشند و نه اجاره می‌دهند. یک نماینده مجلس به جام جم گفته بود که در یک مورد یک نفر صاحب ۲۵۰۰ واحد مسکونی است. قیمت مسکن در یک دوره دو ساله بیش از ۲۰۰ درصد افزایش یافته و وام مسکن در بهترین حالت تنها ۱۰ درصد قیمت خانه را پوشش می‌دهد. در چنین شرایطی خرید خانه به آرزوی محال مزدبگیران تبدیل شده و اجاره خانه هم طبعاً روز به روز دشوارتر شده است. رسانه‌های داخلی در هفته‌های گذشته گزارش داده بودند که در شهرهای کرمانشاه، کرمان، رشت و شیراز مستأجران کم‌درآمد که از عهده پرداخت اجاره خانه‌شان برنمی‌آیند در پی اجاره کانکس یا چادر هستند.

در فیلمی که از خانواده کرمانشاهی به عنوان یک نمونه از خانواده‌های کم‌درآمد در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، مادر خانواده می‌گوید شوهرش دستفروش است و به علت عدم توانایی در پرداخت رهن برای اجاره مسکن، چند روزی است که همراه با فرزندانش در بوستان شرقی کرمانشاه چادر زده و در پناه چادر زندگی می‌کند.

رضوان  مدنی مدیر  اداره کل بهزیستی استان کرمانشاه در گفت‌وگو با رسانه‌های داخلی گفته است تیم سیار اورژانس اجتماعی بهزیستی در روزهای گذشته در سه نوبت به این خانواده سر زده و به سرپرست خانواده پیشنهاد داده که فعلاً در یکی از مراکز بهزیستی زندگی کند تا شاید سر فرصت خانه‌ای اجاره کند. سرپرست خانواده اما این پیشنهاد را نپذیرفته و گفته خودش منزلی برای خانواده‌اش تهیه می‌کند.

 این مقام مسئول از رسانه‌ها خواسته که پیش از گزارشگری درباره خانواده‌های بی‌سرپناه ابتدا به روابط عمومی بهزیستی مراجعه کنند. فرمانداری کرمانشاه هم از شهروندان خواسته است از شایعه‌پراکنی خودداری کنند. نشانه‌هایی از حساسیت مردم نسبت به آوارگی هم‌وطنانشان در خاک ایران به دلیل مشکلات معیشتی.

پیش از این چادر زدن یک خانواده با چند فرزند معلول در  پارک بسیج کرمانشاه خبرساز شده بود. در آن زمان بهزیستی اعلام کرده بود که این خانواده حاضر نیست به روستا برگردند و در روستا زندگی کنند.

در شبکه‌های اجتماعی در روزهای گذشته گزارش‌ها و فیلم‌هایی از یک خانواده کرمانشاهی منتشر شده بود که به دلیل عدم توانایی در پرداخت اجاره خانه به خانه‌ای نیم‌ساخته بدون آب و برق و امکانات کافی پناه برده بودند.

وزارت راه و شهرسازی جمعیت حاشیه‌نشین را در حال حاضر ۱۱ میلیون نفر برآورد می‌کند. براساس گزارش این وزارتخانه، حداقل هشت میلیون تن نیز در بافت‌های فرسوده زندگی می‌کنند. این خانواده‌ها بیش از دیگران در خطر چادرنشینی و آوارگی در و داخل کشور قرار دارند.

بیشتر بخوانید:

«سلاطین مسکن» اجاره‌نشین‌ها را چادرنشین می‌کنند؟

Share