Share

وزیر کشور ایران می‌گوید در حال حاضر شهرداری‌ها چهار برابر نیاز نیرو دارند که این با توجه به عدم ثبات در درآمدها مشکلاتی را ایجاد می‌کند.  عبدالرضا رحمانی فضلی گفته باید برای واقعی شدن هزینه و درآمد شهرداری‌ها، نیروها کاهش یابند.

به ازای هر یک میلیون نفر، شش هزار نیروی انسانی در شهرداری‌های کشور مشغول به کار هستند

رحمانی فضلی در جلسه علنی صبح شنبه ۲۶ مرداد مجلس و در پاسخ به سوال علی ادیانی، نماینده قائمشهر در خصوص علت اجرا نشدن مواد ۱۷۳ و ۱۷۴ و بند ب ماده ۱۸۷ قانون برنامه پنجم به طور کامل، گفت:

«لایحه درآمدهای پایدار در دولت تصویب شده و ما این لایحه را به مجلس ارسال کردیم که این موضوع در کمیسیون‌ها در حال بررسی است. اگر مجلس کمک کند در این لایحه درآمدها را به صورت منطقی، مستمر و پایدار خواهیم دید و هزینه‌ها واقعی خواهد شد که این کار مستلزم کاهش نیرو است. در حال حاضر شهرداری‌ها چهار برابر نیاز نیرو دارند و این با توجه به عدم ثبات در درآمدها مشکلاتی را ایجاد می‌کند.»

او همچنین گفت از هزار و ۱۰۰ شهرداری، ۹۰ درصد آنها با مشکلات ساختاری در درآمدهای پایدار روبه‌رو هستند.

به گفته رحمانی فضلی، به خاطر اهمیت شهرداری‌ها و ضرورت بررسی کارشناسانه موضوع شهرداری‌ها برای اولین بار کمیسیون کلانشهرها و رسیدگی تخصصی به مسائل شهری کارش را شروع کرده که مسئولیت آن با وزیر کشور است.

رحمانی فضلی گفت که اقتضای مدیریت یکپارچه شهرداری‌ها مستلزم کاهش اختیارات دستگاه‌های اجرایی مشغول کار در حوزه شهری و اضافه کردن آنها به شهرداری‌هاست.

به گفته وزیر کشور ایران، شهرداری‌ها باید در سطح کلان‌تر با مجلس و دولت و شوراها در ارتباط باشند.

لایحه درآمدهای پایدار باید منجر به کاهش عوارض پروانه ساختمانی شود و درآمدهای شهرداری‌ها، کمک‌های دولت و اخذ عوارض از مردم نیز در آن در نظر گرفته شده است.

این لایحه منتظر تصمیم مجلس است.

سال گذشته، ابراهیم شیخ، معاون توسعه منابع انسانی شهرداری تهران گفته بود که در شهرداری تهران حضور نیروی انسانی در مقایسه با مأموریت‌های محوله و چارت سازمانی این مجموعه زیاد است.

او از اخراج و اجرای حکم بازنشستگی تعداد زیادی از کارمندان شهرداری خبر داده بود.

 به ازای هر یک میلیون نفر، شش هزار نیروی انسانی در شهرداری‌های کشور مشغول به کار هستند. در شهر مشهد با سه میلیون نفر جمعیت، کارکنان شهرداری ۱۸ هزار نفر هستند و اصفهان نیز با جمعیتی معادل ۲,۳ میلیون نفر، ۱۲ هزار نفر کارمند شهرداری دارد.

شهر تهران با جمعیتی معادل هشت میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بیش از ۶۸ هزار کارمند شهرداری دارد. یعنی به ازای هر یک میلیون نفر در شهر تهران حدود هشت هزار نیروی انسانی مشغول به کارند.


  • در همین زمینه

در شهرداری‌ها چه می‌گذرد؟

Share