Share

نزدیکان امیرحسین محمدی فرد، از متهمان پرونده اعترض‌های کارگری هفت‌تپه که در اعتصاب غذاست، از وخامت حال او خبر می‌دهند.

امیرحسین محمدی ‌فرد و ساناز الله‌یاری

مادر ساناز الله‌یاری، دیگر متهم پرونده اعتراضات هفت‌تپه که هم‌اکنون در زندان اوین است، درباره امیرحسین محمدی ‌فرد، همسر دخترش، به کمپین حقوق بشر در ایران گفته است او در اعتراض به وضعیتش و بازداشت موقت در اعتصاب غذاست و حال جسمی‌اش وخیم است.

گل‌خانم نوروزی گفته است:

«روز یک‌شنبه ۲۰ مرداد دادگاه امیرحسین بود. او را از دور دیدم. بسیار لاغر و خمیده شده بود. شبیه یک پیرمرد بود. دادگاهش پنج ساعت طول کشید. بعد از پایان دادگاه او را دوباره با حال بد به زندان برگرداندند.»

به گفته گل‌‌خانم نوروزی قرار بوده دادگاه او و همسرش ساناز الله‌یاری با هم برگزار شود اما:

«قاضی [محمد مقیسه]، ساناز را بیرون کرد و فقط دادگاه امیرحسین تشکیل شد. قاضی به ساناز گفته بود دادگاهش هفته بعد برگزار می‌شود. حالا باید شنبه ببینیم چه‌طور می‌شود.»

بر اساس گفته‌های گل‌خانم نوروزی، دادگاه ساناز الله‌یاری روز شنبه ۲۶ مرداد ماه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب برگزار می‌شود:

«ما فقط امیدواریم این کابوس تمام شود و بچه‌هایمان آزاد شوند. خانه ما همدان است. ما هر هفته مجبوریم برای دیدن بچه‌هایمان و برای روز دادگاهشان که حتی به ما اجازه ورود نمی‌دهند، از همدان به تهران بیاییم. امیدوارم زودتر آزاد شوند.»

چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده متهمان اعتراض‌های کارگری نیشکر هفت‌تپه روز یک‌شنبه ۲۰ مرداد در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه برگزار شد. قرار بود در این جلسه به اتهامات امیرحسین محمدی ‌فرد و ساناز الله‌یاری رسیدگی شود اما به گزارش کمپین حمایت از بازداشت‌شدگان هفت‌تپه در طول جلسه، قاضی مقیسه کمترین اجازه و فرصت دفاع را به امیرحسین محمدی ‌فرد نداد و همچنین به علت کمبود وقت رسیدگی به پرونده ساناز الله‌یاری نیز به هفته‌ آینده موکول شد.

در این جلسه، دادگاه با تبدیل قرار بازداشت این متهمان به قرار وثیقه مخالفت کرد. پس از برگزار شدن این دادگاه خبر تبدیل اعتصاب غذای تر امیرحسین محمدی ‌فرد به اعتصاب غذای خشک منتشر شد:

«با توجه به اصرار وکلای این دو و همچنین اصرار امیرحسین محمدی ‌فرد مبنی بر تودیع وثیقه برای ساناز الله‌یاری، قاضی مقیسه با تودیع وثیقه مخالفت کرد. امیرحسین محمدی ‌فرد نیز اعلام کرد در اعتراض به این بی‌عدالتی آشکار و محقق نشدن خواسته‌های به حقشان، این روزنامه‌نگار چپ‌گرا تا اطلاع ثانوی اقدام به اعتصاب غذای خشک خواهد کرد.»

امیرحسین محمدی ‌فرد، سردبیر نشریه اینترنتی گام، همراه همسرش ساناز الله‌یاری در تاریخ ۱۹ دی ماه ۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. آنان با وجود گذشت هفت ماه از بازداشتشان کماکان در زندان اوین نگهداری می‌شوند.

اردیبهشت ماه سال جاری امیرحسین محمدی ‌فرد از بازداشتگاه اداره اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین به بند چهار و ساناز الله‌یاری به بند زنان زندان اوین منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، بازداشت ساناز الله‌یاری در حالی ادامه دارد که شرایط جسمی او به دلیل ابتلا به بیماری نامشخصی که باعث کاهش وزن، ضعف جسمی و لرزش شدید اندام‌ها شده است نگران کننده است. او همچنین در دستگاه گوارشی نیز دچار مشکل جدی شده و از درد شدید معده رنج می‌برد.

امیرحسین محمدی ‌فرد اما از تاریخ ۱۳ تیر ماه در اعتراض به ادامه «بازداشت موقت غیرقانونی» خود، همسر و دوستانش دست به اعتصاب غذا زد. ساناز الله‌یاری هم در این اعتصاب غذا به او پیوست اما ۱۲ روز بعد و در تاریخ ۲۴ تیر ماه، به دلیل وخامت حال جسمی‌اش به اعتصاب غذای خود پایان داد.

با وجود ادامه اعتصاب غذای امیرحسین محمدی‌ فرد، قاضی مقیسه تاکنون با آزادی او و بقیه متهمان پرونده تا زمان صدور رای نهایی دادگاه موافقت نکرده است:

«متاسفانه امیرحسین اعتصابش را نمی‌شکند، ساناز هم به دلیل نگرانی او غذا نمی‌خورد. به من می‌گوید چه‌طور می‌توانم غذا بخورم وقتی امیرحسین در اعتصاب است.»

اعتراضات مسالمت‌آمیز کارگران هفت‌تپه که معترض به روند خصوصی‌سازی شرکت نیشکر هفته‌تپه و همچنین پرداخت نشدن معوقات مزدی کارگران بودند، سال گذشته توسط پلیس و نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد و طی آن تعدادی از کارگران و مدافعان حقوق کارگران بازداشت و زندانی شدند. ‎

دادگاه رسیدگی به اتهامات سپیده قلیان، اسماعیل بخشی، امیر امیرقلی، امیرحسین محمدی‌فر، ساناز الله‌یاری، علی نجاتی و عسل محمدی، متهمان این پرونده، از روز ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه آغاز شده است.


  • در همین زمینه

دادگاه متهمان هفت‌تپه: اعتصاب غذای خشک امیرحسین محمدی‌فرد

سپیده قلیان: همه اعتراف‌هایم زیر شکنجه گرفته شده‌اند

Share