Share

مدرسه مهر نرسی‌آباد در دل شهر یزد و در محله قدیمی نرسی‌آباد واقع شده است. این مدرسه «بنای تاریخی» محسوب می‌شود و تنها دو چهار راه با اداره کل آموزش و پرورش استان فاصله دارد اما به گفته مدیر مدرسه، حتی از امکانات یک «مدرسه عادی دولتی» هم برخوردار نیست.

بازدید مسئولان از دبستان مهر نرسی‌آباد/ عکس از وبسایت مدیریت آموزش و پرورش ناحیه یک یزد

به گزارش خبرگزاری دولتی دانشجویان ایران (ایسنا)، مدرسه مهر نرسی‌آباد با نزدیک به ۲۳۰ دانش‌آموز بارها مورد بازدید مسئولان استان و شهر یزد قرار گرفته، اما «وضعیت اسف‌بار» این مدرسه همچنان مورد غفلت است.

به گفته محمد رضاپور، مدیر مدرسه مهر نرسی‌آباد، برخی کلاس‌ها حتی سیستم گرمایشی و سرمایشی نیز ندارند. در برخی کلاس‌ها نیز کولرهایی در داخل کلاس نصب شده که از ایمنی مناسب برخوردار نیست.

رضاپور همچنین وضعیت دیوارهای مدرسه را خطرناک توصیف کرده و گفته هر لحظه احتمال ریزش آنها وجود دارد.

علاوه بر اینها، مدیر مدرسه از وضعیت سیم‌کشی این مدرسه ابراز نگرانی کرده و گفته است برای حفظ امنیت دانش‌آموزان باید کلیدها و پریزها نیز عوض شوند تا بتوان مدرسه را برای آغاز سال تحصیلی جدید آماده کرد:

«این دبستان با بیش از ۲۰۰ دانش‏‌آموز ایرانی و کمتر از ۳۰ دانش‌‏آموز از اتباع خارجی، وضعیت نامطلوبی دارد، هر چند که امسال وضعیت به مراتب بهتری نسبت به قبل پیدا کرده است.»

وضعیت این مدرسه اما آیینه سوءمدیریت‌های آموزشی و زیرساختی در کشور است و سنخ‌نمای سلب مسئولیت مسئولان از نابه‌سامانی کشور در زمینه زیرساخت‌ها و امکانات آموزشی.

استدلال مسئولان

مسئولان آموزش و پرورش استان یزد اما علت عدم مرمت این مدرسه را تاریخی بودن آن عنوان کرده‌ و اعلام کرده‌اند هر گونه دخل و تصرف در این بنای تاریخی باید با مجوز میراث فرهنگی انجام شود.

زهره امیرچخماقی، مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک یزد گفته است که بازسازی اتاق‌های اداری، سرویس‌های بهداشتی و کف‌سازی حیاط را آموزش و پرورش برعهده گرفته، اما «فضای آموزشی این مدرسه جزء بخش تاریخی بناست و مرمت این بخش باید از سوی میراث فرهنگی انجام شود.»

مدیر آموزش و پرورش ناحیه یک یزد همچنین گفته است از وضعیت سیم‌کشی مدرسه مطلع نبوده و مدیر مدرسه در این باره اطلاع‌رسانی نکرده است. این در حالی است که وظیفه بازرسان آموزش و پرورش بررسی موارد امنیتی برای دانش‌آموزان و حصول اطمینان از رعایت نکات ایمنی در مدارس است.

امیرچخماقی همچنین از برنامه آینده آموزش و پرورش برای ساختن مدرسه‌ای دیگر در منطقه خبر داده و گفته است در این صورت دانش‌آموزان به آن مدرسه منتقل خواهند شد.

این در حالی است که صدور مجوز و ساخت مدرسه جدید ممکن است سال‌ها به طول بینجامد و دانش‌آموزان فعلی این مدرسه در حال حاضر نیازمند توجه فوری مسئولان هستند.

سید مصطفی فاطمی، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد نیز گفته است میراث فرهنگی بودجه‌ای ۷۰ میلیونی به مدرسه مهر نرسی‌آباد اختصاص داده و در حال حاضر مدرسه در دست مرمت است.

بودجه ۷۰ میلیونی اما کفاف تعمیر کل مدرسه را نمی‌دهد و تنها شامل بازسازی پشت‌بام و برخی دیوارهای مدرسه می‌شود.

فاطمی گفته است میراث فرهنگی در حال حاضز بودجه بیشتری برای بازسازی کامل این مدرسه در اختیار ندارد.

مهرالله رخشانی‌‌مهر، رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس ایران، پاییز پارسال اعلام کرد حدود ۷۰ درصد مدارس کشور مقاوم و ۳۰ درصدشان فرسوده و تخریبی هستند.


در همین زمینه:

Share