Share

علیرضا پناهیان، روحانی و واعظ شیعه ایرانی، شنبه شب ۲۶ مرداد در مشهد گفته گناه زن در استفاده بد از زبان چند برابر گناه مردان است و در روایات مهمترین عامل ورود زنان به جهنم زبانشان دانسته شده است نه حجابشان. او همچنین گفته انعطاف پذیری شوهر نسبت به همسر خود ضروری است و در مقابل مردی که مطیع زن خود شود و از ترس از او فرمانبرداری کند، ملعون است و خود زن نیز از چنین مردی لذت نمی‌برد.

پناهیان از وعاظ مراسم رسمی است که در حضور رهبر جمهوری اسلامی برگزار می‌شود

علیرضا پناهیان بارها با اظهارنظرها و مواضع سیاسی خود در محافل خبری داخلی ایران جنجال‌ آفریده. او این بار هم در سخنرانی خود گفته مردان براساس قانون نظام اجتماعی مقتدر و حاکم خانه هستند و در برابر زن و فرزندانشان انعطاف پذیر می‌شوند، به طوری که هر زمان همسرشان شروع به گلایه کردن، ناسازگاری و فریاد زدن کرد، با او مدارا می‌کنند.

این روحانی اصولگرا بارها در سخنرانی‌های خود نقش زنان را به خانه‌داری و شوهرداری تقلیل داده و از جمله در یک سخنرانی گفته بود: «اگر یک خانم بگوید: من تحصیل کرده‌ام اما الان خانه‌داری را بر هر شغل دیگری ترجیح می‌دهم، او باید احترامش ده برابر شود، چون واقعاً آدم فهمیده‌ای است. خانه‌داری کار ساده‌ای نیست.»

پناهیان در سخنرانی خود در نشستی از سلسله نشست‌های «زنان و خانواده در اندیشه رهبر معظم انقلاب»، زنان را دارای قدرت ویژه‌ای در زبان توصیف کرده و گفته گناه زن در استفاده بد از زبان چند برابر گناه مردان است و در روایات مهمترین عامل ورود زنان به جهنم زبانشان دانسته شده است نه حجابشان.

به اعتقاد او همانگونه که مرد نیازمند نوازش همسر است، زن نیز به محبت همسر خود نیاز دارد و گاهی این نیاز را با داد و فریاد و ناسازگاری نشان می‌دهد.

پناهیان مردانی را که به راحتی همسران خود را طلاق می‌دهند یا زنانی را که به آسانی دل شوهران خود را می شکنند، «مسئولیت ناپذیر» توصیف کرده است.

او همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفته: «اغلب دختران بی بند و بار مادران دهان دریده‌ای دارند که در برابر شوهر خود زبانشان را نگه نداشته‌اند.»

او پیش‌تر هم در یکی از اظهار نظرهایش به عنوان سخنران پیش از خطبه نماز جمعه تهران در دفاع از ازدواج دختران زیر ۱۸ سال گفته بود: «چه دلیلی دارد که ما افراد را تا ۱۸ سالگی دانش آموز و کودک تلقی کنیم. برخی‌ها می‌خواهند پای قانون را وسط بیارند و ازدواج افراد زیر ۱۸ سال را جرم تلقی کنند که این نهایت نفهمیدن دین است.»

پناهیان از وعاظ مراسم رسمی است که در حضور رهبر جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.

Share