Share

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در دیدار و گفت‌وگو با دینگ شیجون، نماینده چین در امور افغانستان گفت با طالبان باید مانند «یک گروه» برخورد شود و نباید به این گروه مانند یک دولت مشروع نگاه کرد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان: با طالبان نباید مانند یک دولت مشروع گفت‌وگو کرد

 اشرف غنی در دیدار و گفت‌وگو با نماینده چین اظهار امیدواری کرد که امضای تفاهم‌نامه ابتدایی آمریکا و طالبان، زمینه مذاکرات مستقیم دولت و طالبان را فراهم کند:

 «نظام جمهوری ما هیچ‌گاه زیر بحث با یک گروه قرار نخواهد گرفت و طالبان مجبور هستند که یک راه حل سیاسی را انتخاب کنند و این گروه هرگز نمی‌تواند که یک نظام بزرگ را سقوط دهد.»

شنبه گذشته (۲۶ مرداد/ ۱۷ اوت) در یک حمله انتحاری به یک مجلس عروسی شیعیان هزاره در کابل دست‌کم ۶۳ نفر کشته و ۱۸۳ نفر مجروح شدند. گروه طالبان این حمله را محکوم کرد. ساعتی بعد اما گروه دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این حمله را پذیرفت.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در دیدار و گفت‌وگو با نماینده چین خاطرنشان کرد که طالبان هنوز هم به کشتار غیرنظامیان ادامه می‌دهند و تدوام «حملات تروریستی» این گروه، بزرگترین مانع پروسه صلح است و خواست مردم افغانستان را برای پیشبرد مذاکرات با طالبان تضعیف می‌کند و اراده دولت برای سرکوب طالبان را قوی‌تر می‌سازد.

 نماینده ویژه چین برای افغانستان و پاکستان در دیدار با غنی گفت:

«چین امیدوار است طالبان خواست مردم افغانستان را قبول کنند و با طرف اصلی که حکومت افغانستان است، وارد مذاکرات شده، آتش‌بس نمایند و وارد زندگی سیاسی شوند.»

از سوی دیگر زلمی خلیل‌زاد، نماینده آمریکا در امور افغانستان شامگاه یکشنبه ۲۷ مرداد/ ۱۸ اوت با انتشار پیامی در توییتر خواهان تسریع روند گفت‌‌وگوهای صلح با طالبان شد. خلیل‌زاد در این پیام اعلام کرد که گفت‌گوی طالبان با دولت افغانستان سبب می‌شود که کشور در موقعیت با ثبات‌تری قرار گیرد و به این شکل می‌توان سریع‌تر بر گروه دولت اسلامی (داعش) غلبه کرد.

در پایان هشتمین دور مذاکرات نماینده آمریکا با طالبان در دوحه آمریکا طرفین به توافق‌نامه‌ای مبنی بر خروج نیروهای ایالات متحده در ازای تضمین این‌که افغانستان به پناهگاهی برای دیگر گروه‌های تروریستی تبدیل نشود، نزدیک شدند. زلمی خلیل‌زاد اظهار امیدواری کرده بود که تا ۱۰ شهریور / یکم سپتامبر توافق نهایی حاصل شود.

همزمان با این تحولات در یک حمله انتحاری در مسجدی در پاکستان برادر هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان نیز کشته شد. هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفت. مقامات رسمی طالبان یکشنبه ۲۷ مرداد/۱۸ اوت اعلام کردند کشته شدن برادر رهبر طالبان در حمله انتحاری تاثیری بر گفت‌وگوهای این گروه با آمریکا نخواهد گذاشت.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا شامگاه گذشته (یکشنبه) از روند مذاکرات با طالبان اظهار رضایت کرد.

حمله به مجلس عروسی شیعیان هزاره در کابل در آستانه صدمین سالروز استقلال افغانستان انجام شد. دولت افغانستان در کابل چهار روز تعطیل عمومی اعلام کرده است. به مناسبت عید قربان هم کابل چهار روز تعطیل بود.

بیشتر بخوانید:

طالبان مدعی شد: کشته شدن برادر رهبر ما تاثیری در مذاکرات صلح ندارد

 

 

Share