Share

دیوسدادو کابلو، که پس از نیکولاس مادورو قدرتمندترین مرد ونزوئلا محسوب می‌شود، ماه گذشته در کاراکاس با فردی که با دولت ترامپ در تماس نزدیک است ملاقات کرد.

دیوسدادو کابلو

یک مقام رسمی به صورت ناشناس به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته دیوسدادو کابلو، که پس از نیکولاس مادورو قدرتمندترین مرد ونزوئلا محسوب می‌شود، ماه گذشته در کاراکاس با فردی که با دولت ترامپ در تماس نزدیک است ملاقات کرد. به گفته این مقام رسمی دیدار دومی نیز انجام خواهد شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس جزئیات ملاقات و نام فرد واسطه را فاش نکرده است و روشن نیست که دیدار و گفت‌وگوی دیوسدادو کابلو با نماینده دولت ترامپ الزاماً با تأیید مادورو انجام شده است.

کابلو ۵۶ سال دارد و یک کارگزار سیاسی بسیار قدرتمند در ونزوئلا است. نفوذ کابلو در دولت و نیروهای امنیتی اخیرا و همزمان با تضعیف موقعیت مادورو گسترش یافته است. مقام‌های آمریکایی پیش از این کابلو را به فساد گسترده، قاچاق مخدر و حتی تهدید علیه یک سناتور آمریکایی متهم کرده‌اند.

مقام‌ دولتی یاد شده به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت تحت هیچ شرایطی آمریکا به دنبال پشتیبانی یا هموار کردن راه برای به قدرت رسیدن کابلو و جایگزینی او با مادورو نیست، بلکه هدف افزایش تدریجی فشار بر روی رژیم مادورو با ایجاد جنگ در پشت صحنه در حلقه قدرت حزب حاکم است.

این مقام افزود، تماس‌های مشابهی نیز با دیگر افراد با نفوذ ونزوئلایی برقرار شده و آمریکا می‌خواهد بشنود که در چه شرایطی این افراد به مادورو خیانت و از یک طرح انتقالی حمایت خواهند کرد.

کابلو تاکنون به درخواست آسوشیتدپرس برای اظهار نظردر این مورد پاسخی نداده است، اما یک دستیار او گفت که آمریکا به طوردائم و به شدت در پی برقراری ارتباط با کابلو بود. دستیار کابلو این برداشت را که کابلو ممکن است به نحوی به مادورو خیانت کند، رد کرد و گفت کابلو تنها با اجازه مادورو -و در صورتی‌که بتواندکمکی برای رفع تحریم‌ها باشد- ممکن است با آمریکایی‌ها ملاقات کند.

این دستیار نیزدر شرایط ناشناس با خبرگزاری آسوشیتدپرس صحبت کرد و گفت اجازه ندارد در مورد مسائل سیاسی به صورت علنی صحبت کند.

فرد دیگری که او هم به صورت ناشناس صحبت می‌کرد و با دیدار ماه ژوئیه آشنایی داشت، گفت که کابلو با زیرکی و بسیار آماده در این نشست حاضر شده بود.

ونزوئلا در بحران سیاسی به سر می‌برد و مادورو و خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون ماه‌هاست که در این کشورِ بحران‌زده آمریکای جنوبی در جنگ قدرت هستند. گوایدو، رئیس مجلس ونزوئلا ژانویه خود را رئیس‌جمهوری موقت کشور اعلام کرد و بیش از ۵۰ کشور او را به‌رسمیت شناختند. دو طرف در حال مذاکره برای دستیابی به توافقی به‌منظور حل بحران سیاسی ـ اقتصادی این کشور هستند.

در همین حال دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری آمریکا با هدف افزایش فشارهای اقتصادی و دیپلماتیک به دولت نیکولاس مادورو در ونزوئلا به تازگی تمامی دارایی‌های دولت این کشور در آمریکا را مسدود کرده است. این اقدام راه را برای تحریم‌های احتمالی علیه شرکت‌ها و افراد خارجی که به دولت ونزوئلا کمک می‌کنند، نیز باز می‌کند.

هنوز روشن نیست که تماس با کابلو پیشنهاد چه کسی بوده است.

کابلوی سوسیالیست، مدت‌هاست که رقیب مادورو به حساب می‌آید و در مقام مقایسه، دیدگاه‌های سیاسی عملگرایانه‌تری دارد و از نظر ایدئولوژی کمتر با کوبای کمونیست همخوانی دارد.

بیشتر بخوانید:

مادورو گفت‌وگوها با اپوزیسیون را به تعلیق درآورد

Share