Share

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در جنوب فرانسه دیدار می‌کنند تا ضمن گفت‌وگو درباره بحران‌های عمده جهانی از جمله اوکراین، ایران و سوریه، راهی برای ارتقای روابط  مسکو با اتحادیه اروپایی بیابند.

دیدار پوتین و مکرون در مسکو، ژوئیه ۲۰۱۸ ــ عکس از آرشیو

مکرون پوتین را عصر دوشنبه به اقامتگاه تابستانی‌اش در فرنچ ریورا دعوت کرده و دو رئیس جمهور شام را نیز با هم صرف خواهند کرد. این دیدار تنها چند روز مانده به آغاز نشست گروه هفت صورت می‌گیرد. اجلاس گروه هفت در سال جاری به میزبانی فرانسه در شهر بیاریتز با حضور بریتانیا، کانادا، آلمان، ایتالیا، ژاپن و آمریکا برگزار می‌شود.

روسیه پس از آن که در سال ۲۰۱۴ کریمه را اشغال کرد دیگر در این نشست شرکت نمی‌کند.

ایران از جمله مسایل مورد بحث پوتین و مکرون است، در حالیکه تنش‌ها میان ایران و آمریکا بالا گرفته است، فرانسه می‌خواهد که روسیه از روابط نزدیکش با تهران برای کاهش تنش و آرام کردن اوضاع استفاده کند.

مکرون برای نجات توافق اتمی ایران (برجام) نقش رهبری را برعهده گرفته است. در حالیکه خروج آمریکا از این توافق پایه‌های آن را سست کرده است، روسیه، بریتانیا، آلمان و چین همچنان در آن باقی مانده‌اند.

امانوئل بون، مشاور دیپلماتیک رئیس‌جمهوری فرانسه ۸ ژوئیه /۱۷ تیر در سفر دو روزه‌اش به تهران و در دیدار و گفت وگو با حسن روحانی، رئیس جمهوری و علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی طرح «توقف در برابر توقف» را به ایران پیشنهاد داد. بر اساس این طرح چنانچه ایران بپذیرد که اقدامات بیشتری برای کاهش تعهداتش در برجام انجام ندهد، آمریکا هم خواهد پذیرفت تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال نکند. این طرح به مثابه یک آتش‌بس سیاسی زمان خواهد خرید تا آغاز گفت‌وگوها برای حفظ برجام ممکن شود. سید عباس موسوی در سفرش به پاریس پاسخ مکتوب روحانی به پیشنهاد فرانسه را به مقامات وزارت خارجه این کشور تحویل داد.

فرانسه همچنین امید دارد که بتواند پوتین را قانع کند تا از نفوذش در سوریه برای توقف حمله نظامی دولتی در منطقه ادلب استفاده کند.

مسکو حامی دولت بشار اسد است، اما پاریس به دنبال یک آتش بسی است تا از مرگ غیر نظامیان و همچنین سیل ورود پناهندگان به اروپا جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید:

تماس‌های مکرون با روحانی و پوتین برای حفظ برجام

Share