Share

وکیل مدافع اولیای دم علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی که در زندان فشافویه در حمله دو زندانی دیگر به قتل رسید، از اعتراض به حکم دادگاه بدوی این پرونده خبر داد.

علیرضا شیرمحمدعلی، زندانی سیاسی (نفر سمت راست) در زندان فشافویه (تهران بزرگ)

محمدهادی عرفانیان کاسب، وکیل مدافع اولیای دم علیرضا شیرمحمدعلی دوشنبه ۲۸ مرداد به رسانه‌های داخلی گفت:

«روز شنبه، ۲۷ مرداد، به حکم دادگاه بدوی اعتراض کردیم، چون رأی قصاص و دیه برای قاتلان صادر شد. اما مسأله این است که متاسفانه علی‌رغم اینکه ما لایحه داده بودیم و درخواست کرده بودیم که به تقصیر مقصرین هم رسیدگی شود -مسئولان وقت زندان یا افراد مرتبط دیگر- متاسفانه دادگاه بدوی به این توجهی نکرد.»

وکیل مدافع اولیای دم علیرضا شیرمحمدعلی در ادامه سخنانش گفت که خواهان رسیدگی به پرونده قتل موکلش در دیوان عالی کشور شده است:

 «من اعتراض زدم و مجدداً درخواست کردم که پرونده به دیوان عالی کشور برود و در آنجا به بحث تقصیر و قصور افراد مرتبط با پرونده رسیدگی شود.»

علیرضا شیرمحمدعلی، ۲۱ ساله، در اعتراض‌های مرداد سال گذشته بازداشت و به اتهام‌هایی همچون «توهین به مقدسات»، «توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی»، «توهین به رهبری» و «تبلیغ علیه نظام» به هشت سال زندان محکوم شده بود. او شامگاه ۲۰ خرداد در زندان فشافویه تهران به قتل رسید. دادگاه یکم مرداد سال جاری رأی خود را در رابطه با این پرونده صادر کرد که بر اساس آن متهم ردیف اول به اتهام مشارکت در قتل عمد به قصاص نفس و پرداخت دیه صدمات غیرمؤثر در قتل و متهم ردیف دوم پرونده به ۲۵ سال حبس و پرداخت دیه صدمات غیرمؤثر در قتل محکوم شدند.

مادر علیرضا شیرمحمدعلی و وکلای او پیش از این نسبت به ناقص بودن رسیدگی به این پرونده اعتراض کرده بودند. مهناز کدخدایی سراب به هرانا گفته بود:

«علیرغم این‌که توسط وکلای بنده از قاضی بابایی خواسته شده بود عاملان و مسببان دیگر قتل فرزندم از جمله رئیس زندان تهران بزرگ، افسر نگهبان شیفت شب، مسئول شب و مدیرکل زندان‌ها نیز در جلسه جهت پاسخ‌دهی حضور داشته باشند با این حال جلسه بدون حضور این افراد برگزار شد و صرفاً اظهارات دو زندانی که مرتکب قتل شده بودند شنیده شد.»

در ارتباط با قتل علیرضا شیرمحمدعلی در زندان فشافویه مصطفی محبی، مدیرکل زندان‌های استان تهران سه‌شنبه ۱۱ تیر برکنار و حشمت‌الله حیات‌الغیب، مدیرکل زندان‌های استان فارس به جای او منصوب شد. همچنین غلامرضا ضیایی، رئیس زندان رجایی‌شهر، به‌عنوان رئیس جدید زندان فشافویه منصوب شد.

۲۹ خرداد سال جاری ۱۰ تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان رجایی‌شهر کرج با انتشار نامه‌ای سرگشاده ضمن ابراز همدردی با خانواده علیرضا شیرمحمدعلی، با اشاره به زندانیان سیاسی دیگری که در زندان‌های مختلف کشور بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در بندهای غیرسیاسی نگهداری می‌شوند از وجدان‌های بیدار خواستند که برای پایمال نشدن خون علیرضا و احقاق حقوق ابتدایی سایر زندانیان سیاسی خواهان مجازات آمرین این قتل شوند.

بیشتر بخوانید:

متهمان قتل علیرضا شیر‌محمدعلی: «او را کشتیم تا از جهنم فشافویه رها شویم»

 

 

 

Share