Share

مدیرعامل شرکت ایران خودرو در دفتر کار خود بازداشت شد. بهرام پارسایی، سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ با استقبال از بازداشت هاشم یکه زارع گفت مردم منتظرند که مافیای خودرو پای میز محاکمه آورده شوند.

هاشم یکه زارع، مدیرعامل شرکت ایران خودرو

به گزارش خبرگزاری فارس بعد از ظهر دوشنبه ۲۸ مرداد هاشم یکه زارع، مدیرعامل شرکت ایران خودرو با حکم ضابطان قضایی در دفتر کار خود بازداشت شد. هنوز دستگاه قضایی اتهامات او را اعلام نکرده است.

 هفته گذشته گزارش‌هایی منتشر شده بود مبنی بر اینکه هاشم یکه‌زارع ممنوع‌الخروج شده است. قوه قضائیه در این‌باره سکوت کرده بود. همچنین رسانه‌های داخلی گزارش داده‌ بودند که جواد سلیمانی، مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا نیز به مدت شش ماه ممنوع‌الخروج شده است.

زندگی و معیشت نزدیک به یک میلیون نفر از جمعیت شاغل ایران به صنایع خودروسازی وابسته است. در صنایع خودروسازی ایران ۱۲۲ هزار نفر اشتغال مستقیم دارند که ۱۱۰ هزار نفر آن‌ها در دو گروه بزرگ خودروسازی ایران‌خودرو و سایپا کار می‌کنند و ماهانه نزدیک به ۲۰۰ میلیارد تومان حقوق و مزایای آ‌ن‌هاست. این دو شرکت اما عملاً ورشکسته‌اند. آخرین استعلام از بانک مرکزی نشان می‌دهد حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان بدهی کل خودروسازهاست که ۲۴ هزار میلیارد تومان آنها مربوط به ایران خودرو و سایپاست و میزان خودروهای پیش فروش شده‌ای که تحویل نداده‌اند هم تقریباً به همین میزان است.

بهرام پارسایی، سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی شنبه ۲۶ مرداد از فساد کلان در صنعت خودروسازی ایران خبر داده بود. این نماینده اصلاح‌طلب با انتشار پیامی در توییتر در واکنش به بازداشت مدیرعامل ایران خودرو نوشت:

«عزل و بازداشت مدیرعامل ایران‌خودرو شروع خوبی است. مردم منتظرند در ادامه، همه رانت‌خواران پیدا و پنهان مافیای خودرو که سالیان دراز، ارابه‌های مرگ و زنده‌سوزی شهروندان را به بهاى خون مردم روانه بازار کردند در هر جایگاهی هستند، پای میز محاکمه آورده شوند.»

پارسایی شنبه گذشته (۲۶ مرداد) در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته بود برای طراحی صندوق پژو ۲۰۶ در ایران ۲۵۰ میلیون دلار هزینه شده است، در حالی که با این مبلغ می‌شد یک خط کامل تولید خودروی جدید طراحی کرد.

 سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ در ادامه این گفت وگو به سرمایه‌گذاری بی‌حاصل ایران‌خودرو در یک کشور خارجی به عنوان نمونه‌ای از فساد و سوءمدیریت اشاره کرده بود:

«در دولت دهم ایران‌خودرو را وادار کردند در یکی از کشورها خط تولید راه بیندازد. به همین منظور ۹۰ میلیون دلار در آنجا هزینه شد اما بعد کشور مقصد گفت تا ده سال دیگر به آن‌ها برق نمی‌دهد و این حجم از سرمایه ملی از دست رفت.»

اوایل مرداد هم پارسایی هشدار داده بود که عده‌ای قصد دارند ایران‌خودرو و سایپا را به سمت ورشکستگی بکشانند که بعد با لابی‌هایی که در اختیار دارند آن‌ها را از طریق سازمان خصوصی‌سازی در تملک خود درآورند. به گفته این نماینده مجلس ایران‌خودرو و سایپا «چند صد هزار شاکی خصوصی» دارند.

چهارشنبه هفته گذشته میرعلی اشرف عبدالله‌ پوری حسینی، رییس سازمان خصوصی‌سازی و معاون وزارت اقتصاد ایران نیز بازداشت شد.

بیشتر بخوانید:

رئیس سازمان خصوصی‌سازی بازداشت شد

 

Share