Share

یک گروه اصلی شورشی در استان ادلب از یک شهر مهم برای شورشیان عقب‌نشینی کرده است. بر اساس گزارش‌های رسیده از یک گروه شبه نظامی و منابع مخالفان دولت سوریه عقب نشینی این گروه شورشی از خان شیخون پس از پیشروی نیروهای دولتی سوریه در منطقه صورت گرفت. ارتش سوریه روزسه شنبه درمیان پشتیبانی هوایی و بمباران سنگین وارد منطقه شد.

حمله نیروهای ارتش سوریه به خان‌شیخون در ادلب- آرشیو

بر اساس بیانیه‌ای که یکی از گروه‌های اصلی مرتبط با القاعده منتشر کرده، این گروه “صف آرایی مجدد” کرده و جنگجویانش را از مناطق جنوب شهر خان شیخون خارج کرده است. این بیانیه می‌افزاید که گروه همچنان از مواضع جدید به دفاع از منطقه ادامه می‌دهد.

این عقب‌نشینی یک شکست عمده برای مخالفان دولت اسد به حساب می‌آید، زیرا که ادلب آخرین موضع مستکم آن‌ها در شمال غرب سوریه بود.

«دیده‌بان حقوق بشر» سوریه شامگاه دوشنبه ۲۸ مرداد/ ۱۹ اوت اعلام کرد که ارتش اسد موفق شد کنترل بخشی از جاده بین‌المللی «دمشق-حلب» را در دست بگیرد. ارتش سوریه با تسلط بر این جاده، راه ارتباطی نیروهای ترکیه برای حمایت لجستیکی از شورشیان مسلح مخالف اسد را مسدود کرد. به گزارش الجزیره ارتش سوریه و نیروهای حامی آن موفق شدند با تسلط بر مرکز ایست و بازرسی «النمر» در شمال خان شیخون، راه ارتباطی «حلب-دمشق» را قطع کنند.

نیروهای دولت سوریه از ۳۰ آوریل حمله به ادلب و بخش‌هایی از شمال استان حما را آغاز کرده‌اند. با حمله نیروهای دولتی حدود نیم میلیون نفر  ناگزیر به فرار به مناطق دورتر از درگیری‌ها در شمال شده‌اند. در نبرد‌های اخیر بیش از ۲۰۰۰ نفر از جمله چند صد غیر نظامی کشته شده‌اند.

به گفته منابع مخالفان دولت اسد، نیروهای بشار اسد که از پشتیبانی نیروی هوایی روسیه برخوردار هستند طی شب گذشته توانستند وارد بخش‌هایی از شهر شوند. ارتش سوریه اکنون در حال پاکسازی منطقه از مواد منفجره و تله‌های انفجاری است که توسط شبه نظامیان جاسازی شده است.

دیدبان حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است، گزارش داد که گروه هیات تحریر شام (از گروه‌های مرتبط با القاعده) و دیگر گروه‌های شورشی از خان شیخون و نیز تمام شهرها و روستاهای جنوب این شهر عقب‌نشینی کرده‌اند.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه در خان شیخون نزدیک به یک میلیون نفر زندگی می‌کردند که حدود ۷۰۰ هزار نفر از آن‌ها پیش از آغاز حمله نیروهای دولتی سوریه در۳۰ آوریل به دلیل درگیری‌ها از منطقه فرار کرده و آواره شده‌اند.

در روزهای اخیر صدها نفر ازغیر نظامیان همچنان در شهر مانده بودند.

خان شیخون از مواضع مستحکم و جبهه استراتژیکی گروه هیات تحریر شام بود. شهر خان شیخون دو سال پیش صحنه حمله شیمیایی بود که در جریان آن ۸۹ نفر کشته شدند.

هیات تحریر شام از گروه‌های اسلامگرا و شاخه القاعده در سوریه است. این گروه  از ادغام چند گروه شورشی دیگر و در سال ۲۰۱۷ تاسیس شد.

جنگ داخلی سوریه از ژانویه ۲۰۱۱ آغاز شد و حاصل آن صدها هزار کشته و آوارگی میلیون‌ها شهروند سوری بوده است.

بیشتر بخوانید:

ارتش سوریه به نزدیکی خان‌شیخون رسید

Share