Share

پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) تحقیقات خود را در رابطه با شرکت مخابراتی چینی ZTE که با نادیده گرفتن تحریم‌های ایران تجهیزات کامپیوتری آمریکایی را به این کشور فروخته ‌است، آغاز کرد.

این تحقیقات در پی گزارش ماه مارس خبرگزاری رویترز انجام می‌شود که در آن ادعا شده بود شرکت چینی ZTE به شرکت مخابرات ایران سیستم نظارتی قدرتمندی فروخته ‌است که حکومت ایران را قادر می‌سازد مکالمات تلفنی شهروندان خود را شنود کند و فعالیت‌های اینترنتی آنان را تحت نظر داشته باشد.

در گزارش رویترز همچنین آمده بود فهرست ۹۰۷ صفحه‌ کالاهایی که این شرکت چینی به مبلغ ۱۲۰ میلیون دلار به ایران فروخته بود و تاریخ ۲۴ ژوئیه ۲۰۱۱ را بر خود دارد شامل سخت‌افزار‌ها و نرم‌افزارهایی است که برخی از مشهور‌ترین شرکت‌های آمریکایی آن را تولید کرده‌اند، مانند مایکروسافت، هیولت پاکارد، اوراکل، سیسکو سیستمز، دل، جونیپر نت‌ورک و سیمانتک.

این در حالی است که آمریکا در راستای سیاست تحریم‌های خود فروش این تجهیزات را به ایران ممنوع کرده ‌است.

اشلی کیل یابلون، رئیس وکلای شرکت تابعه ZTE به مأموران اف‌بی‌آی گفته است مقامات ZTE بحث کرده‌اند که اسناد را از بین ببرند، فهرست کالاها را تغییر بدهند و اصل ماجرا را انکار کنند

اکنون رویترز به نقل از وب‌سایت اسموکینگ گان (Smoking Gun) که اسناد قانونی و مدارک پلیس آمریکا را به‌صورت روزانه منتشر می‌کند، گزارش داده ‌است، پلیس فدرال از اشلی کیل یابلون، رئیس وکلای شرکت تابعه ZTE در ایالت تگزاس آمریکا پرس‌وجو کرده ‌است.

بر اساس اسناد به دست آمده از این پرس‌وجو که در ماه مه انجام شده ‌است، یابلون به مأموران اف‌بی‌آی می‌گوید مقامات ZTE بحث کرده‌اند که اسناد را از بین ببرند، فهرست کالاها را تغییر بدهند و اصل ماجرا را انکار کنند تا از این طریق مانع تحقیقات وزارت بازرگانی ایالات متحده از این شرکت در رابطه با فروش تجهیزات آمریکایی به ایران شوند.

وزارت بازرگانی آمریکا یک روز پس از انتشار گزارش رویترز به شرکت ZTE ابلاغ کرده بود که قرارداد خود با ایران و فهرست کالاهایی را که به این کشور فروخته‌ است در اختیار این وزارتخانه بگذارد.

این گزارش می‌افزاید، یابلون به نقل از یکی دیگر از وکلای ZTE به پلیس آمریکا گفته ‌است شرکت در رابطه با چگونگی دسترسی گزارشگر رویترز به فهرست کالاها نگرانی‌هایی پیدا کرده و این‌که دیگر هیچ چیزی را نمی‌توان پنهان کرد.

یابلون هچنین گفته ‌است او نسخه‌ای از قرارداد ZTE با ایران را دیده که نشان می‌دهد چگونه این شرکت تحریم‌های ایالات متحده را نادیده گرفته و تجهیزات آمریکایی را در اختیار شرکت مخابرات ایران قرار داده ‌است.

شرکت چینی ZTE دومین شرکت بزرگ سازنده تجهیزات مخابراتی در این کشور است.

اگر اتهامات این شرکت ثابت شود با مجازات‌های اقتصادی ایالات متحده آمریکا روبه‌رو خواهد شد.

 

Share