Share

عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران در مصاحبه با شبکه خبری ان‌بی‌سی اعلام کرد همچنان نفت ایران صادر می‌شود. همزمان وزیر امورخارجه آمریکا ادعا کرد تحریم‌های نفتی علیه ایران از صادرات روزانه نزدیک به ۲,۷ میلیون بشکه نفت خام ایران جلوگیری کرده است.

عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران و لستر هولت، گزارشگر ان‌بی‌سی در ایران

شبکه خبری ان‌بی‌سی در گزارشی از ایران به مسئله دور زدن تحریم‌ها و پیامدهای آن بر اقتصاد ایران پرداخت. در بخشی از این گزارش عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در مصاحبه با این شبکه اعلام کرد:

 «ما توانسته‌ایم [علی‌رغم تحریم‌ها] همچنان نفت صادر کنیم».

همتی در پاسخ به سوال لستر هولت، گزارشگر ان‌بی‌سی در ایران که از او در مورد مقدار فروش نفت سوال کرد، گفت:

« همانطوری که آقای ترامپ اعلام کرده بگذارید این مسائل محرمانه باشد».

از سوی دیگر مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا سه‌شنبه ۲۰ اوت/۲۹ مرداد در مصاحبه با شبکه ام‌اس‌ان‌بی‌سی اعلام کرد آمریکا موفق شده نزدیک به ۲,۷ میلیون بشکه نفت خام ایران را به‌صورت روزانه از بازار جهانی نفت خارج کند. پمپئو همچنین گفت:

 «توانسته‌ایم ایران را از ثروتی که با آن کارزار تروریسم تشکیل می‌دهد، محروم کنیم. همزمان کمبودهای بازار را نیز جبران کرده‌ایم و اطمینان دارم که می‌توانیم به همین روند ادامه دهیم».

خبرگزاری رویترز با اتکا به داده‌های موسسه «رفینیتیو ایکون» و یک منبع ناظر صادرات نفت ایران در ماه ژوئیه را ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار بشکه نفت در روز اعلام کرد.

سازمان اوپک، روسیه و دیگر تولیدکنندگان نفت از ابتدای ژانویه ۲۰۱۹، ۱,۲ میلیون بشکه از صادرات نفت خود را کاهش داده‌اند. اوپک در ماه ژوئیه این توافق را تا مارس ۲۰۲۰ تمدید کرد. قیمت نفت خام اما به‌رغم تحریم‌ نفت ایران و ونزوئلا از ۷۵ دلار به ۵۹ دلار در سه‌شنبه ۲۰ اوت رسیده و نگرانی‌ها را در مورد کاهش تقاضای نفت در بازار تشدید کرده است.

با خروج یکجانبه آمریکا از برجام، دولت دونالد ترامپ دور دوم تحریم‌ها را از ۵ نوامبر/۱۳ آبان علیه ایران به‌ اجرا گذاشت و با اعمال تحریم‌های سنگین نفتی و بانکی اعلام کرد قصد دارد صادرات نفت ایران را به صفر برساند. ایران نیز بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی تاکنون در دو گام تعهدات خود در برجام را کاهش و سطح غنی‌سازی اورانیوم را افزایش داده است. جمهوری اسلامی در گفت‌وگو با کشورهای اروپایی خواهان تضمین فروش نفت برای باقی‌ماندن در برجام و توقف کاهش پلکانی تعهدات خود به این توافق است.

بیشتر بخوانید:

شرط ایران برای توقف کاهش تعهدات برجامی: تضمین فروش نفت

Share