Share

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان گفته در شرایط فعلی امکان حضور زنان برای تماشای رقابت‌های باشگاهی فوتبال وجود ندارد. او درعین حال گفته شرایط برای حضور زنان در بازی‌های ملی فوتبال فراهم شده است و احتمالا از اولین بازی تیم ملی شاهد حضور زنان در ورزشگاه آزادی خواهیم بود.

محمدرضا داورزنی در گفت‌وگو با ایسنا گفته احتمالا از اولین بازی تیم ملی فوتبال ایران در ورزشگاه آزادی زنان حضور خواهند داشت اما برای بازی‌های باشگاهی به دلیل این‌که بسیاری از استادیوم‌ها از شرایط لازم برخوردار نیستند امکان حضور زنان مهیا نیست.

او در مورد امکان ورود زنان به ورزشگاه‌ها در زمان برگزاری بازی‌های ملی و باشگاهی گفته: «در شرایط فعلی تلاش‌ می‌کنیم که این اتفاق در بازی‌های ملی رخ دهد. ما دارای ورزشگاه آزادی هستیم که از شرایط مناسبی برخوردار است و دارای ورودی‌های مجزا، محل نشستن و سرویس‌های بهداشتی جداگانه است و محل رفت و آمدها به گونه‌ای است که مشکلی در این رابطه به وجود نمی‌آید.»

داورزنی گفته نمی‌توان در ورزشگاهی که ورودی‌ها و خروجی‌ها یکی است و محل نشستن‌ها و سرویس‌های بهداشتی به گونه‌ای است که برای زنان دردسرساز می‌شود شاهد حضور زنان در ورزشگاه‌ها بود.

او حضور زنان در بازی‌های باشگاهی را منوط به فراهم شدن شرایط لازم دانسته است.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان با تاکید بر لزوم شکل‌گیری امنیت روانی و اخلاقی در ورزشگاه‌ها برای حضور زنان، گفته در هیچ رشته ورزشی در مسابقات ملی مشکلی برای حضور زنان وجود ندارد و با «حفظ شئونات» می‌توان شاهد حضور زنان در ورزشگاه‌هایی نظیر استادیوم آزادی و سالن ۱۲ هزار نفری بود.

فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) تا نهم شهریور سال جاری به ایران مهلت داده که موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها را حل کند.

ورود زنان به استادیوم‌ها برای تماشای مسابقات در ایران ممنوع است و مراجع مذهبی و گروه‌های محافظه‌کار این کار را خلاف ارزش‌های زن و استادیوم را مکان نامناسبی برای حضور زنان می‌دانند.

برای تماشای مسابقات داخلی و خارجی را حل نکند، فیفا می‌تواند فوتبال ایران را با محدودیت‌هایی روبه‌رو کند. شدیدترین مجازات، تعلیق ایران و حذف از جام جهانی ۲۰۲۲ خواهد بود.

زنان فقط برای مسابقات ملی می‌توانند به ورزشگاه بروند

Share