Share

رئیس جمهوری اسلامی در سخنانی که به مناسبت روز صنعت دفاعی و رونمایی مجدد از سامانه پدافند هوایی باور ۳۷۳ ایراد کرد با اشاره به اعتراضات سال ۹۶ در بیش از ۱۰۰ شهر ایران ادعا کرد که اعتراضات سراسری در اثر برنامه‌ریزی آمریکا و برای آغاز یک جنگ روانی علیه جمهوری اسلامی به راه افتاد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی (عکس: آرشیو)

بخش عمده سخنان حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی در روز پنجشنبه ۳۱ مرداد به مناسبت روز صنعت دفاعی به برنامه موشکی ایران و تنش ایران و آمریکا و رابطه ایران با همسایگان جنوبی اختصاص داشت. روحانی اما با اشاره‌ای گذرا به اعتراضات سال ۹۶ گفت:

 «در سال ۹۶ آنها از طریق عوامل‌شان موفق شدند اغتشاشاتی در تهران و برخی از شهرستان‌ها به راه بیندازند و تصور می‌کردند که یک اغتشاش چند ماهه را کلید زدند، اما با تدبیر همه مسئولان و نیروهای امنیتی و انتظامی این حرکت در پنج روز در هم پیچیده شد و موفقیتی بزرگی برای جمهوری اسلامی ایران در برابر توطئه‌های بیگانگان به دست آمد.»

اعتراضات ۹۶ در آغاز اعتراضات «نه به گرانی» نامیده شد.

 عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر وقت کشور، بر اساس گزارشی که شورای عالی امنیت ملی ایران تهیه کرد و با استناد به گزارش‌های دستگاه‌های اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی، عوامل نارضایتی‌ها را داخلی و بدون هیچ‌گونه دخالت از خارج کشور عنوان کرده و گفته بود یک جرقه کافی است تا اعتراضات شعله‌ور شود.

رحمانی فضلی تعداد بازداشت‌شدگان را بیش از پنج هزار نفر اعلام کرد. با استناد به سخنان روحانی در روز صنعت دفاعی می‌توان گفت که مأموران امنیتی در دی ۹۶ روزی هزار نفر از معترضان را بازداشت کرده‌اند.

به گفته رحمانی فضلی تظاهرات به سرعت در روزهای ابتدایی به ۱۰۰ شهر رسید و در ۴۲ شهر هم درگیری اتفاق افتاد. طی این تظاهرات گسترده ۶۰ دفتر امام جمعه در سراسر کشور تخریب و به آتش کشیده شد. علی ربیعی، سخنگوی دولت و وزیر کار در آن دوره در مصاحبه‌ای گفته است: «ناآرامی‌های دی‌ماه ۱۶۰ شهر را دربر گرفت.»

اعتراضات کارگری از جمله اعتراضات کارگران فولاد اهواز و نیشکر هفت‌تپه و کارگران هپکو به واگذاری صنایع به بخش خصوصی و اعتراضات کشاورزان در اصفهان بلافاصله بعد از اعتراضات سال ۹۶ اتفاق افتاد و در همان حال اعتراضات مالباختان موسسات مالی هم در جریان بود.

وزارت کشور در گزارشی که درباره اعترضات سراسری تهیه کرد و به رئیس جمهوری اسلامی تحویل داد، «کاهش اعتماد عمومی» و «مدیریت ناصحیح افکار عمومی» را عامل اعتراضات معرفی کرد.

اعتراضات سراسری ۹۶ ابتدا در مشهد در اعتراض به گرانی آغاز شد و احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد و نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی نیز این اعتراضات را برحق دانسته بود. بعدها که کار بالا گرفت، علم الهدی در نامه‌ای به شورای عالی امنیت ملی اتهام دست داشتن در اعتراضات ۷ دی در مشهد را رد کرد و گفت اعتراضات نه از مشهد که از تهران آغاز شد.

این اختلاف هنوز بر سر جای خود باقی است.

بیشتر بخوانید:

علم الهدی به شورای عالی امنیت: در روز اعتراضات مشهد در سبزوار بودم

بیشتر بخوانید:

 

 

Share