Share

وزیر خارجه ایران از آمادگی ایران برای گفت‌وگو درباره پیشنهادهای فرانسه برای نجات برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خبر داد. ظریف یک بار دیگر تعهدات اروپا در قبال برجام از جمله به‌کارگیری اینستکس برای مبادلات نفتی و بانکی ایران را یادآوری کرد.

محمد جواد ظریف: آماده‌ایم درباره پیشنهاد فرانسه گفت‌وگو کنیم

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران صبح پنجشنبه ۳۱ مرداد/ ۲۲ اوت در سخنانی که در موسسه امور بین‌الملل نروژ (نوپی) ایراد کرد، از آمادگی ایران برای گفت‌وگو با فرانسه درباره برجام خبر داد. ظریف با اشاره به تماس‌های تلفنی مکرون و روحانی گفت:

«در این مدت تماس های تلفنی بین مکرون و روحانی برقرار بود و من روز جمعه با مکرون و لودریان دیدار می‌کنم برای حرکت به سمت جلو و ما درباره روند اجرای برجام گفت‌وگو می‌کنیم. معتقدیم برجام مذاکره شده و متنی هم تدوین شده که روشن است. ما هیچ منافعی از برجام به دست نیاوردیم و من درباره جزئیات پیشنهادهایی که مطرح شده با مکرون گفت‌وگو می‌کنم.»

رئیس جمهوری فرانسه چهارشنبه ۳۰ مرداد/ ۲۱ اوت اعلام کرده بود که با وزیر خارجه ایران قبل از آغاز نشست گروه ۷ دیدار و گفت‌وگو می‌کند. مکرون بدون آنکه وارد جزئیات شود گفته بود:

«ما پیشنهادهایی برای رفع تحریم‌ها یا یک مکانیسم جبرانی ارائه داده‌ایم با این هدف که مردم ایران از زندگی بهتری برخوردار شوند.»

 رئیس جمهوری فرانسه در ادامه سخنانش در جمع خبرنگاران گفت در ازای این اقدامات انتظار می‌رود ایران کاملاً به توافق هسته‌ای پایبند باشد و در مذاکرات تازه درباره برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای این کشور شرکت کند. مکرون گفته بود باید دید ایرانی‌ها چه پاسخی به پیشنهاد او می‌دهند. پاسخ ظریف روشن بود:

« ربطی به ما ندارد که دولت در آمریکا تغییر کرده است. ما تعهداتمان را اجرا کردیم ولی طرف‌های مقابل تعهداتشان را اجرا نکردند. اگر آمریکا به تعهداتش پابرجا بود می‌شد زمینه‌های دیگری هم را برای گفت‌وگو بررسی کرد. اروپایی‌ها ۱۱ تعهد به ما دادند از جمله فروش نفت، دریانوردی و اینستکس. سیاست آمریکا اما اعمال فشار حداکثری است. »

رئیس جمهوری آمریکا اواسط مرداد با انتشار دو پیام در توییتر در واکنش به تماس‌های تلفنی مکرر مکرون و روحانی نوشت ایران که با مشکلات مالی جدی مواجه شده، سخت در پی مذاکره است اما مکرون به تهران پیام‌های اشتباه ارسال می‌کند. ترامپ به تأکید اعلام کرد «هیچ‌کس غیر از ایالات متحده به نمایندگی از ایالات متحده صحبت نمی‌کند. هیچ‌کس به هیچ شکل، روش یا نوع مجاز به نمایندگی ما نیست.» وزیر خارجه فرانسه اما پاسخ داد که به عنوان یک کشور مستقل حق خود می‌داند که برای ثبات و امنیت منطقه کوشش کند.

ایالات متحده آمریکا در حال شکل دادن به یک ائتلاف دریایی برای تضمیمن امنیت کشتی‌رانی در تنگه هرمز است. آلمان و فرانسه رغبتی به شرکت در این ائتلاف ندارند. ظریف در سخنان خود در اسلو گفت:

«انتظار نداشته باشید دست روی دست بگذاریم و ببینیم که به آب‌های سرزمینی ما می‌آیند و ما را تهدید می‌کنند.»

بیشتر بخوانید:

پیشنهاد فرانسه به ایران، آغازگر نشست گروه ۷

 

 

Share