Share

حسین درودیان، کارشناس پولی و بانکی در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد گفت با حذف صفرها از پول ملی ایران نمی‌توان انتظار داشت که متغیرهایی مانند تورم، اشتغال یا توزیع درآمد بهتر شود.

عکس: آرشیو

چهارشنبه ۳۰ مرداد، حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور را که در جلسه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ هیئت وزیران به پیشنهاد بانک مرکزی به تصویب رسید، برای طی تشریفات قانونی به مجلس ارسال کرد. بر اساس این لایحه واحد پول ایران به تومان تغییر می یابد و هر تومان برابر ۱۰۰۰۰ ریال جاری و معادل یکصد ریال پارسه است. دوره گردش موازی و اعتبار همزمان «تومان» و «ریال» که در این قانون «دوره گذار» نامیده می‌‌شود. پس از پایان دوره ‌گذار، تعهداتی که پیش از این براساس واحد پول ریال ایجاد شده است، تنها با واحد پول تومان قابل ایفا خواهد بود.

حسین درودیان، کارشناس پولی و بانکی پنجشنبه ۳۱ مرداد در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد حذف چهار صفر از پول ملی را اقدامی غیرضروری دانست. این کارشناس و استاد دانشگاه گفت در حال حاضر وام‌هایی که بانک‌ها پرداخت کرده‌اند یا سرمایه‌گذاری‌هایی که در اقتصاد ایران انجام داده‌اند قابل وصول نیستند. به همین سبب دارایی‌های بانک‌ها در اقتصاد گردش نمی‌کند و تأمین مالی اقتصاد ایران مختل شده است. درودیان درباره پیامدهای بحران در نظام بانکی ایران گفت:

«بسیاری از بنگاه‌ها با چالش مواجه شده و نقدینگی در حال رشد است بدون اینکه اقتصاد تأمین مالی شود که تأثیرات بسیار مهمی بر اقتصاد ایران دارد و آن را آزار می‌دهد. بنابراین حل و فصل این مشکل باید در اولویت باشد هر چند که زمان‌بر است.»

این کارشناس اقتصادی در ادامه سخنانش گفت:

«سیاست پولی با ابزارهایی مانند نرخ سود یا نقدینگی و همچنین هدایت نقدینگی جهت تامین مالی بنگاه‌ها به دنبال اهدافی مانند تحت تاثیر قرار دادن تولید یا تورم هستند. بنابراین با این اقدام نمی‌توان انتظار داشت که متغیرهایی مانند تورم، اشتغال یا توزیع درآمد بهتر شود.»

فرشاد مؤمنی، استاد دانشگاه علامه طباطبایی، رئیس مؤسسه دین و اقتصاد و مشاور ارشد اقتصادی میرحسین موسوی قبل از انتخابات دهم ریاست جمهوری نیز حذف صفرها از پول ملی را «اقدام نمایشی» دانسته و گفته بود:

«در شرایطی که اقتصاد کشور با طیف گسترده‌ای از بحران‌های بزرگ و کوچک روبه‌رو است، در غیاب برنامه، سیاست و تعهد جدی برای مهار سیاست‌های ضدتوسعه‌ای، ناهماهنگی در عرصه سیاست‌گذاری، مهار آزمندی‌ها، مهار سلطه بلامنازع دلال‌ها، جنبه نمایشی این موضوع در اولویت خواهد بود.»

به‌گفته او، به‌ دلیل نبود اراده، سیاست و برنامه‌، این ظرفیت وجود دارد که حذف صفرها از سیاست‌های تورم‌زا حساسیت‌زدایی کند و این یک «خطر بسیار بزرگ» است.

بانک جهانی اعلام کرده است که نرخ تورم در ایران از حدود ۱۰ درصد در نیمه سال گذشته به حدود ۵۲ درصد افزایش یافته است. با خروج آمریکا از برجام ریال حدود ۷۰ درصد از ارزش خود را از دست داد.

بیشتر بخوانید:

چرا حذف صفرها از پول ملی به رشد اقتصادی کمک نخواهد کرد؟ ــ گفت‌و‌گو با احمد علوی

Share