Share

مذاکرات احزاب ایتالیا برای تشکیل دولت جدید ائتلافی ادامه دارد. برخی شواهد از احتمال توافق میان جنبش پنج‌ستاره و سوسیال‌دموکرات‌ها حکایت دارد. اما چنین توافقی برنامه‌های متئو سالوینی را می‌تواند نقش بر آب کند.

بن‌بست سیاسی کنونی در ایتالیا به اختلاف جوزپه کنته، نخست وزیر و رهبر حزب عوام‌گرای پنج‌ستاره و متئو سالوینی، وزیر کشور و رهبر حزب راستگرای لیگا باز می‌گردد.

جوزپه کونته، نخست‌وزیر ایتالیا روز سه‌شنبه (۲۰ اوت) استعفا داد. با استعفای او ائتلاف پرتنش حزب راست افراطی لیگ به رهبری متئو سالوینی و حزب پوپولیست چپ میانه به نام جنبش پنج‌ستاره از هم پاشید.

با در هم شکستن ائتلاف دو حزب یک شانس دیگر برای تشکیل دولت ائتلافی نیز امتحان می‌شود. حالا احزاب جنبش پنج‌ستاره و سوسیال دموکرات در حال مذاکره هستند.

قرار بود سرگو ماتارلا رئیس‌جمهوری ایتالیا، دیروز عصر درباره دولت جدید بیانیه‌ای صادر کند. اما ظاهراً گفتگوهای اولیه به نتیجه‌ای واضح و سرراست دست نیافت، بنابراین ماتارلا اعلام کرد که مذاکرات تا سه‌شنبه آینده ادامه خواهند یافت.

سالوینی که تا زمان استعفای کونته وزیر کشور بود، بعد از دیدار با ماتارلا خواستار برگزاری انتخابات زودرس شد. او گفت که ایتالیا نمی‌تواند با «جروبحث حکومتی» وقت تلف کند.

ماتارلا نیز خواستار یک راه‌حل سریع برای پایان دادن بحران دولت است، او اعلام کرده که انتخابات زودرس می‌تواند یک راه حل باشد.

در هر حال نمایندگان جنبش پنج‌ستاره قرار است جمعه ۲۳ اوت / یک شهریور نیز با سوسیال‌دموکرات‌ها دیدار کنند.

به گزارش روزنامه دی تسایت، شواهد بسیاری وجود دارد که این دو حزب به توافقی با یکدیگر دست پیدا کنند. چنین توافقی برنامه‌های سالوینی را نقش بر آب خواهد کرد.

سوسیال‌دموکرات‌ها گفته اند که  چندین شرط برای تشکیل دولت دارند: عضویت وفادارانه در اتحادیه اروپا، دادن نقشی کلیدی به پارلمان، و بازگرداندن سیاستهای ضدمهاجر سالوینی.

حزب پنج‌ستاره اما برنامه‌ای ۱۰ موردی ارائه داده تا مبنایی برای مذاکرات این حزب قرار گیرد.

سالوینی نیز شرایطی برای ائتلاف احتمالی حزب متبوعش با حزب پنج‌ستاره عنوان کرده است: اینکه اینکه پنج‌ستاره‌ای‌ها با «بودجه‌ای شجاعانه» برای دولت ائتلافی موافقت کنند.

بحران دولت ائتلافی و تنش‌های میان دو حزب از ۸ اوت و با اظهارات سالوینی آغاز شد. سالوینی در حضور نمایندگان پارلمان گفت که به خاطر اختلافات دو حزب بر سر قانون‌گذاری، دولت دیگر اکثریت ندارد. او از سنا درخواست کرده بود تا انتخابات پارلمانی پیش از موعد برگزار کند. این درخواست از سوی سنا رد شد.

حزب سالوینی که در انتخابات پارلمان اروپا بسیار موفق‌تر از جنبش پنج‌ستاره عمل کرد، سرمست از این پیروزی امیدوار است که در صورت برگزاری انتخابات زودرس بتواند قدرت و نفوذ سیاسی بیشتری را از آن خود کند.


در همین زمینه:

دولت ائتلافی ایتالیا با استعفای نخست‌وزیر سقوط کرد

سنای ایتالیا در مورد سرنوشت دولت ائتلافی این کشور تصمیم‌گیری می‌کند

Share