Share

کره شمالی روز شنبه ۲۴ اوت/ دوم شهریور، دو موشک که به نظر می‌رسد موشک‌‌های کوتاه‌برد بالستیک بوده باشند از سواحل شرقی خود شلیک کرده است.  این پرتاب‌ها آخرین مورد از پرتاب‌های کره شمالی است که در هفته‌های اخیر صورت می‌گیرد. ارتش کره جنوبی گفته برد موشک‌های پرتاب شده امروز حدود ۳۸۰ کیلومتر بوده و این موشک‌ها با حداکثر ارتفاع ۹۷ کیلومتر پرواز کرده‌اند.

مردم در ایستگاه مرکزی قطار در سئول پرتاب موشک کره شمالی را از تلویزیون تماشا می‌کنند

پرتاب‌های روز شنبه، هفتمین پرتاب کره شمالی از زمان دیدار کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در مرز دو کره در ماه ژوئن است. این پرتاب‌ها تلاش برای شروع دوباره گفت‌وگوها میان آمریکا و کره شمالی درباره آینده برنامه موشکی و هسته‌ای پیونگ یانگ را دچار مشکل کرده است.

دو رهبر در ماه ژوئن توافق کردند گفت‌وگوهای خود را از سر بگیرند اما تاکنون موفق به این کار نشده‌اند. روند گفت‌وگوها به دنبال دومین نشست ترامپ و اون در ماه فوریه که ناموفق بود، به نتیجه نرسیده است.

ترامپ اوایل ماه جاری گفت که کیم به او گفته برای از سرگیری مذاکرات آماده است و به محض اینکه تحرکات نظامی کره جنوبی پایان بگیرد، آزمایش‌های موشکی خود را متوقف خواهد کرد.

با این حال روز شنبه شورای امنیت ملی کره جنوبی از ادامه آزمایش‌های موشکی کره شمالی ابراز نگرانی شدید کرده است.

ترامپ هم پس از انجام این آزمایش موشکی گفته که آمریکا رابطه خوبی با کره شمالی دارد و کیم جونگ اون با او صریح و روشن بوده است،

کره شمالی همواره از تمرین‌های نظامی شبیه‌سازی شده به وسیله کامپیوتر در کره جنوبی در هفته‌های اخیر انتقاد کرده است. کره جنوبی همچنین سلاح‌هایی نظیر جت‌های اف ۳۵ با تکنولوژی بالا وارد کرده و آمریکا موشک‌های میان‌برد خود را آزمایش کرده که به زعم کره شمالی، تهدید‌آمیز و مانعی بر سر راه گفت‌وگوهاست.

یک دیپلمات ارشد کره شمالی، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا را «سمّ جان‌سخت» خوانده و گفته:

«ما هم آماده نبردیم، هم آماده مقابله.»

این تحولات در حالی است که استفان بیگانو، نماینده آمریکا در مساله کره شمالی، این هفته برای گفت‌وگو درباره بازگشت طرفین به میز مذاکره به سئول سفر کرده بود.

از سوی دیگر دولت ژاپن هم پرتاب این موشک‌ها را نقض آشکار قطعنامه‌های سازمان ملل متحد خوانده و گفته است نباید نادیده گرفته شوند.

رضایت رهبر کره شمالی از آزمایش‌های نظامی جدید کشورش

Share