Share

ارتش اسرائیل اعلام کرده که جنگنده‌هایش با حمله به مواضع نظامی نیروهای ایرانی و شبه‌نظامیان شیعه در حومه دمشق، مانع عملیات پهپادهای انتحاری سپاه قدس شده‌اند. این حملات در ساعات پایانی شامگاه شنبه، دوم شهریور/۲۴ اوت انجام شده و جنگنده‌های این کشور پایگاهی در منطقه عقربا در جنوب دمشق را هدف قرار داده‌‍اند.

خبرگزاری سانای سوریه این حملات هوایی را تایید کرده

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل صبح یک‌شنبه ۲۵ اوت/ سوم شهریور در اظهاراتی که در توییتر او هم منتشر شده، گفته است:

«در یک عملیات توانستیم یک حمله علیه اسرائیل از سوی نیروی قدس و شبه‌نظامیان شیعه را دفع کنیم. باز هم تکرار می‌کنم: ایران در هیچ کجا مصون نخواهد بود. نیروهای ما هر جا که لازم باشد اقدام خواهند کرد.»

او پیش‌تر در روز جمعه هم اعلام کرده بود نه فقط در جایی که لازم باشد، که در بسیاری مناطق دیگر هم علیه حکومتی که می‌خواهد اسرائیل را نابود کند، وارد عمل شده و خواهد شد.

نتانیاهو گفته بود به نیروهای امنیتی برای خنثی کردن اقدامات ایران آزادی عمل داده است.

به گفته اسرائیل، منطقه‌ عقربا، در اختیار نیروی قدس سپاه پاسداران ایران و شبه‌نظامیان شیعه بوده و پهپادهای تهاجمی با قدرت حمل سلاح و مواد منفجره در این منطقه مستقر بوده‌اند.

خبرگزاری سانای سوریه هم این حملات هوایی را تایید کرده و از به کار افتادن پدافند هوایی این کشور در ساعت ۲۲:۳۰ به وقت دمشق خبر داده است.

سخنگوی ارتش اسرائیل صبح یک‌شنبه به خبرنگاران گفت که ایران می‌خواسته «تاکتیک جدیدی» را استفاده کند تا با پهپادهای کامی‌کازی -انتحاری- با نصب سلاح و مواد منفجره به اهدافی در اسرائیل حمله کند.

این پهپادها قابلیت بالای هدف‌گیری و انفجار در نقطه را دارند. جاناتان کونریکوس، سخنگوی ارتش اسرائیل گفته:

«این پهپادها خود مانند یک موشک عمل می‌کنند.»

به گفته سخنگوی ارتش اسرائیل، این حملات هوایی احتمالا تلفات انسانی هم داشته است.

اصطلاح کامیکازی به عملیات جنگنده‌های نیروهای هوایی ژاپن در جنگ جهانی دوم  اشاره می‌کند که در آن خلبانان ژاپن به صورت انتحاری با هواپیما به مواضع آمریکا، به ویژه ناوهای جنگی این کشور حمله می‌کردند.

ایران هنوز به این ادعای اسرائیل واکنشی نشان نداده است.

اسرائیل از زمان آغاز جنگ‌های داخلی در سوریه بارها به مواضع نظامی که گفته می‌شود به نیروهای ایرانی تعلق دارد، حمله کرده است.

اسرائیل مسئول حمله به یک انبار مهمات ایران در عراق در ماه گذشته نیز دانسته شده است که به کشته شدن دو فرمانده نظامی ایران انجامید.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل پنج‌شنبه ۲۲ اوت/ ۳۱ مرداد در گفت‌و‌گو با یک شبکه تلویزیونی روسیه اشاره کرده بود که گمانه‌زنی‌ها درباره نقش کشورش در حمله‌های اخیر  در عراق از حقیقت دور نیست.

شبکه خبری آی ۲۴ اسرائیل نیز به نقل از بنیامین نتانیاهو اعلام کرده که ارتش اسرائیل در حال انجام عملیات در عراق و دیگر کشورهای خاورمیانه‌، در مناطقی است که ایران مشغول «ساختن پایگاه علیه اسرائیل» است.

زمستان سال گذشته اسرائیل اعلام کرد یک پهپاد ایرانی را که وارد حریم هوایی این کشور شده بود ساقط کرده و پس از آن جنگنده‌های خود را برای بمباران مواضع ایران در سوریه فرستاده است. این حملات هوایی به سقوط یک فروند جنگنده اف ۱۶ ارتش اسرائیل هم انجامید.


  • در همین زمینه

حشدالشعبی و حمله‌های اسرائیل − نگرانی در عراق از گرفتاری در جنگ نیابتی

Share