Share

ایران بنیاد آمریکایی دفاع از دموکراسی‌ها را تحریم کرده. وزارت خارجه آمریکا هم هشدار داده که تهدیدات ایران علیه شهروندانش را جدی می‌گیرد و اگر این کشور امنیت هر یک از شهروندان این کشور را تهدید کند، با آن برخورد خواهد کرد.

مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به دنبال اینکه ایران مارک دوبوویتس و اندیشکده او «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» را تحت عنوان «تروریسم اقتصادی آمریکا» تحریم کرد، در توییتر خود به این موضوع واکنش نشان داد.

او در توییتی نوشت:

«رژیم ایران امروز یک اندیشکده آمریکایی و مدیر آن را تهدید کرده است. آمریکا تهدیدات ایران را جدی می‌گیرد. ما ایران را در قبال به خطر انداختن مستقیم و غیرمستقیم امنیت هر آمریکایی مسوول می‌دانیم.»

وزارت خارجه ایران پیش‌تر اعلام کرده بود که بنیاد دفاع از دموکراسی‌های آمریکا و مدیر آن دوبوویتس را به دلیل «بالا بردن اثرات تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران» تحریم می‌کند،

وزارت خارجه ایران، دوبوویتس و موسسه او را به «دروغ‌پراکنی، لابی‌گری و تبلیغات علیه ایران» متهم کرده بود و عملکرد آن را در راستای «تروریسم اقتصادی آمریکا» دانسته بود.

در بیانیه این وزارتخانه که در خبرگزاری مهر منتشر شده، به قانونی اشاره شده است که بر اساس آن «هر اقدامی که توسط دادگاه‌ها یا دستگاه‌های امنیتی علیه کسانی که امنیت ملی کشور را تهدید می‌کنند، انجام شود قانونی خواهد بود.»

وزارت خارجه ایران در توضیح درباره مبنای قانونی این تصمیم نوشته است:

«وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در اجرای تکالیف مقرر در تبصره یک ماده ۴ و تبصره یک ماده ۵ از «قانون مقابله با نقض حقوق‌بشر و اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه» مصوب ۱۳۹۶/۵/۲۲، به دنبال هماهنگی‌های صورت گرفته با مراجع ذیربط، بدین‌وسیله این بنیاد و “مارک دوبوویتس” مدیر آن را در فهرست تحریمی موضوع قانون مذکور قرار می‌دهد و لذا نامبردگان مشمول آثار قانونی مواد ۶ تا ۸ قانون موصوف خواهند بود،»

بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها مدعی است که «در حوزه امنیت ملی به تحقیق و تحلیل مستقل می‌پردازد؛ در حالی که ایران چنین تحقیقاتی را در داخل کشور ممنوع کرده و می‌خواهد همین کار را در خارج از ایران هم انجام دهد.»

این بنیاد اعلام کرده:

«جمهوری اسلامی که ملت بزرگ ایران را برای چهار دهه به اسارت گرفته همچنان به سرکوب ظالمانه مردم ایران ادامه می‌دهد، اموال آنها را غارت می‌کند و در خاورمیانه بحران و ناامنی ایجاد می‌کند. این بنیاد قرار گرفتن در هر فهرستی از سوی رژیم ایران را افتخاری برای خود می‌بیند و در انتظار روزی است که آمریکا و دیگر کشورهای جهان شاهد ایرانی آزاد و دموکراتیک باشند.»

منتقدان، بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها را دارای رویکردی نومحافظه‌کارانه و سیاست‌های آن را جنگ‌طلبانه می‌دانند.

 

Share