Share

عبدالرضا داوری، فعال سیاسی منتسب به جریان بهار و نزدیک به محمود احمدی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته است انتخابات دوم اسفند مجلس شورای اسلامی، طبق نظرسنجی‌های مختلف نرخ مشارکت بسیار پایینی دارد و مردم از دو جریان به گفته او حاکم، یعنی اصلاح‌طلب و اصول‌گرا خسته شده‌اند.

او تنها راه بالا بردن مشارکت مردم را حضور احمدی‌نژاد دانسته و همچنین به قصور دولت یازدهم در جریان ۸۸ اعتراف کرده است.

عبدالرضا داوری

داوری مهم‌ترین ویژگی انتخابات ۹۸ را مشارکت بسیار پایین مردم عنوان کرده و گفته است بر اساس نظرسنجی‌های مراکز مختلف از جمله صدا‌وسیما، مراکز امنیتی و ایسپا (مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران)، متوسط نرخ مشارکت در کل کشور زیر ۳۰ درصد و در تهران کمتر از  ۱۰ درصد خواهد بود و این یعنی مردم در انتخابات شرکت نمی‌کنند.

او در عین حال تاکید کرده با ادامه همین فضا و با یک مشارکت کمتر از ۳۰ درصد، ترکیب مجلس به طور کامل در اختیار جریانی که معروف به اصول‌گرایی است قرار می‌گیرد.داوری تنها راه بالا رفتن نرخ مشارکت و تغییر کشور را زمینه‌سازی حاکمیت برای حضور جریانی متفاوت، با ویژگی‌هایی متفاوت دانسته و محمود احمدی‌نژاد و جریان بهار را مصداق آن معرفی کرده است.

به اعتقاد داوری در نظرسنجی‌های اخیر در مراکز استانی، محمود احمدی‌نژاد بین ۷۵ تا ۸۰ درصد اقبال عمومی داشته و توانسته خودش را با جریان‌های حاکم متفاوت نشان دهد و مرزبندی خودش با جریان‌های اصلاح‌طلب و اصولگرا برجسته کند.داوری همچنین گفته:‌

«در حال حاضر آقای خاتمی در بسیاری از نظر‌سنجی‌ها کمتر از ۱۲‌درصد اقبال عمومی دارد، یعنی ایشان اگر ۱۰۰ بار دیگر هم تکرار کند کسی به حرفش وقعی نخواهد نهاد به خاطر اینکه عملکرد کسانی که آقای خاتمی مردم را برای رای دادن به آنها دعوت کرد، ضعیف بوده و همچنین لیست امید با محوریت آقای عارف و شورای شهر، کاملا مردم را از حق دعوت سیاسی آقای خاتمی دلزده کرده است.»

به گفته داوری، نگاه به مواضع آقای خاتمی در روزنامه گاردین، حاکمیتی بودن آنها را نشان می‌دهد و اگر محدودیتی هم برای او وجود دارد به دلیل کوتاه آمدن خودش است چرا که تلاش‌هایی برای اعمال این محدودیت‌ها برای احمدی‌نژاد هم بوده اما او زیر بار نرفته است.

او با منفعل خواندن سیاست خارجی ایران در دولت روحانی مدعی شده است یکی از دلایلی که آمریکایی‌ها ظریف را تحریم می‌کنند و آب از آب در کشور تکان نمی‌خورد، این است که آنها وضعیت فشل و بی‌اعتمادی مردم به دولت روحانی و ظریف را فهمیده‌اند.

مشاور رسانه‌ای محمود احمدی‌نژاد جریان احمدی‌نژاد را نه جریان سوم که جریان دوم خوانده؛ چراکه به اعتقاد او اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان در واقع دو بال جریان حاکم هستند.

داوری احمدی‌نژاد را تنها چهره و جریانی دانسته که با بدنه اجتماعی رابطه ارگانیک، زنده و گفتمانی دارد و می‌تواند با بدنه گفت‌وگو کند.

او گفته جریان حاکم بر شورای نگهبان که به بهانه‌ جریان انحرافی اطرافیان احمدی‌نژاد را در انتخابات‌های مختلف حذف کرده باید فضا را باز و انتخابات را آزاد کند تا به دنبال آن جریان منتسب به احمدی‌نژاد هم این موضوع را بررسی کند و به انتخابات وارد شود.

داوری در بخش دیگری از این مصاحبه گفته که احمدی‌نژاد در یک سال‌ونیم اخیر چندین مکاتبه با رهبر جمهوری اسلامی داشته‌ و برنامه‌های اصلاحی خود را مطرح کرده و در نامه‌ ۴۰ صفحه‌ای بهمن ماه ۹۶ راهکارهای خروج از این وضعیت را اعلام کرده‌ است.

عبدالرضا داوری همچنین خواهان استعفای روحانی شده و گفته اگر روحانی ۱۰۰ روز مانده به انتخابات استعفا دهد و دولت تحت سرپرستی جهانگیری قرار بگیرد، جهانگیری و وزارت کشور انتخابات ریاست جمهوری را همزمان با انتخابات مجلس برگزار می‌کنند و رئیس‌جمهوری جدید تا قبل از عید می‌تواند سکان دولت را در دست بگیرد.

به اعتقاد این چهره متعلق به جریان بهار، مساله ایران با آمریکا هم از راه یک رئیس‌جمهوری قوی با رای بالای مردم و یک برنامه مشخص حل می‌شود:

«مگر مردم به آقای روحانی و ظریف رای داده‌اند که بروند جلوی آمریکایی‌ها رجزخوانی کنند؟! آقای روحانی به مردم گفت کلید رابطه با دنیا و مسائل جهانی در جیب من است و مردم به آن رای دادند. مردم به آقای روحانی رای ندادند که جلوی آمریکایی‌ها شاخ و شانه بکشد.»

داوری در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفته او و جریان احمدی‌نژاد از آنچه در زندان‌ها می‌گذشته بی‌اطلاع بوده‌اند:

«واقعیت این است که تا وقتی خودم به زندان رفتم و با خیلی از پرونده‌ها از جمله پرونده‌های سیاسی، امنیتی و مالی آشنا شدم، نمی‌دانستیم واقعا در زندان‌ها چه می‌گذرد.»

او گفته که در زندان با برخی از زندانیان یا افرادی که در سال ۸۸ با آنها برخورد شده بوده روبه‌رو شده و فهمیده چه ظلم‌هایی به ‌آنها شده است.

داوری با اشاره به اینکه اکنون به اطلاعات و جمع‌بندی جدیدی رسیده ‌است گفته:

«من اعتقاد دارم در سال ۸۸ کوتاهی کردیم، اما دلیل این کوتاهی نداشتن اطلاعات بود.»

Share