Share

یک کشتی جنگی آمریکایی در خلیج فارس و در نزدیکی امارات متحده عربی با شلیک به سوی یک کشتی کوچک موتوری، یک کشته و سه زخمی به جای گذاشت.

خبرگزاری فرانسه، عصر امروز دوشنبه ۱۶ ژوئیه (۲۶ تیرماه) با انتشار این خبر به نقل از مقامات اماراتی گزارش داد قربانیان این حادثه ماهیگیران هندی بودند.

طارق احمد الهیدان، معاون وزارت امور خارجه امارات متحده عربی در این‌باره در ابوظبی به "وام"، خبرگزاری رسمی این کشور گفت: "مسئولان مربوطه در حال بررسی این رویداد هستند."

ناوگان پنجم آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد کشتی نفتکش "یو.اس.ان.اس راپ‌هانوک" پس از آن‌که کشتی کوچک موتوری به هشدارهای ناو آمریکایی توجهی نکرد و به سرعت نزدیک شد، آن را زیر آتش مسلسل‌های سنگین قرار داد.

این رویداد در سواحل بندر جبل‌علی در منطقه آزاد صنعتی دوبی رخ داد و به‌گفته ناوگان پنجم آمریکا پرونده‌ای برای آن گشوده شده است.

ناوگان پنجم آمریکا: پس از آن‌که کشتی کوچک موتوری به هشدارهای ناو آمریکایی توجهی نکرد و به سرعت نزدیک شد، کشتی آمریکا آن را زیر آتش مسلسل‌های سنگین قرار داد

یکی از مسئولان وزارت دفاع آمریکا گفت: "از سال ۲۰۰۰ ما به‌شدت مواظب قایق‌های کوچک هستیم." وی تأکید کرد که این امر با در نظر گرفتن مجموعه‌ای از تدابیر از جمله شلیک‌های هشداردهنده علیه تهدیدات این‌چنینی صورت می‌گیرد.

به‌گفته ناوگان پنجم آمریکا، نفتکش راپ‌هانوک نیز این روند را رعایت کرده و "پیش از استفاده از قدرت هشدارهای لازم را به این قایق موتوری داده است."

در ۱۲ اکتبر ۲۰۰۰ یک قایق کوچک با مواد منفجره به سرعت خود را به ناوشکن یواس‌اس کول آمریکا که در بندر عدن یمن لنگر انداخته بود کوبید که منجر به مرگ ۱۷ ملوان و ۴۰ نفر دیگر شد.

مسئولیت این سوء قصد را القاعده بر عهده گرفت و سازمان‌دهنده آن عبدالرحیم نشیری بعدها دستگیر و محاکمه شد و به زندان گوانتانامو منتقل گردید. نشیری در سال ۲۰۰۵ به مجازات مرگ محکوم شد.

با گسترش تحریم‌های جهانی علیه ایران و به‌ویژه تحریم نفت این کشور و تهدید برخی از مقامات و نمایندگان مجلس این کشور به بستن تنگه هرمز، ناوگان آمریکا نیز در ماه‌های اخیر در خلیج فارس تقویت شده است.

تنگه هرمز حدود ۵۰ کیلومتر عرض و ۲۰۰ کیلومتر طول دارد که خلیج فارس و دریای عمان را به هم متصل می‌کند. در حال حاضر همه نفت تولیدی عراق، کویت و قطر و بخش زیادی از نفت تولیدی عربستان و امارات و همچنین بخشی از گاز تولیدی قطر برای ورود به بازرهای جهانی از تنگه هرمز عبور می‌کند.
 

Share