Share

رئیس جمهوری ترکیه برای دیدار و گفت‌وگو با همتای روس خود در یک سفر یک روزه وارد مسکو شده است. در وهله نخست، هدف از دیدار و گفت‌وگوی اردوغان با پوتین گرفتن تضمیمن‌های امنیتی برای نیروهای نظامی ترکیه در شمال سوریه است. اردوغان همچنین خواهان تضمین‌هایی برای جلوگیری از آغاز یک موج پناهجویی تازه از سوریه به سمت ترکیه است.

سه‌شنبه ۵ شهریور/ ۲۷ اوت: رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین، رئیسان جمهوری ترکیه و روسیه در مسکو

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه سه‌شنبه ۲۷ اوت/ ۵ شهریور برای دیدار و گفت‌وگو با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه وارد مسکو شد. اردوغان در یک نشست خبری با پوتین اعلام کرد که در پایان سال ۲۰۱۸ میزان صادرات صنایع دفاعی و هوا فضایی دو کشور به بیش از یک میلیارد دلار رسید. رئیسان جمهوری ترکیه و روسیه سپس در مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین‌المللی هوا فضای (ماکس ۲۰۱۹) در روسیه حضور یافتند.

به گزارش خبرگزاری رویترز هدف اصلی اردوغان از دیدار با پوتین اخذ تضمین‌های امنیتی برای نیروهای نظامی ترکیه در شمال سوریه است. ارتش سوریه هفته گذشته موفق شد شهر مهم خان شیخون را از شورشیان سوری پس بگیرد و مجدداً بر جاده حلب به دمشق مسلط شود. در درگیری‌های هفته گذشته جنگنده‌های ارتش سوریه با حمایت روسیه منطقه‌ای نزدیک به ایست بازرسی ترکیه در شمال غربی سوریه را بمباران کردند. اردوغان نسبت به وقوع یک فاجعه انسانی در ادلب هشدار داده است. یک مقام آگاه در دولت ترکیه که نام او افشا نشده، سه‌شنبه ۲۷ اوت/ ۵ شهریور همزمان با سفر اردوغان به مسکو به رویترز گفت:

«ما انتظار داریم که روسیه از نفوذ خود بر رژیم اسد استفاده کند و مانع از حمله به نیروهای ترکیه [در شمال سوریه] شود. ما کوچک‌ترین حمله به سربازان ترکیه‌ای را بی‌پاسخ نمی‌گذاریم.»

آنکارا از دو سال پیش تاکنون برای کاهش تنش‌ها بین نیروهای دولتی و شورشیان در استان ادلب ۱۲ پست بازرسی دایر کرده است. مقام آگاه در دولت ترکیه به خبرگزاری رویترز گفت:

«می‌بایست از هر اقدام یا حمله‌ای که ناقض توافق کاهش تنش باشد، جلوگیری شود. متأسفانه در روزهای اخیر شاهد نقض توافق‌ها هستیم. ما از پوتین می‌خواهیم اقداماتی برای حل این مشکل انجام دهد.»

پوتین و اردوغان روابط دوستانه و تنگاتنگی برقرار کرده‌اند. در ژوئیه/ خرداد سال جاری اولین محموله سامانه پدافندی اس ۴۰۰ روسیه به ارتش ترکیه تحویل داده شد. خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه روز گذشته اعلام کرد که دومین محموله اس ۴۰۰ در روز جاری به ارتش ترکیه تحویل داده می‌شود.

پیشروی نیروهای اسد در استان ادلب فقط مواضع ارتش ترکیه در این منطقه را به خطر نینداخته است، بلکه این احتمال وجود دارد که بسیاری از ساکنان این مناطق از جمله بسیاری از شورشیان مسلح از مرز عبور کنند و وارد خاک ترکیه شوند.

بر اساس گزارش سازمان ملل از آغاز حملات ارتش سوریه، ۵۰۰ هزار نفر از ساکنان ادلب آواره شده‌اند. بسیاری از آوارگان به مناطق تحت کنترل شورشیان در شمال سوریه در نزدیکی مرز ترکیه پناه برده‌اند.

در ترکیه بیش از ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از آوارگان سوری زندگی می‌کنند.

به گفته مقام آگاه دولت ترکیه اردوغان در دیدار و گفت‌وگو با پوتین خواهان تضمین‌هایی برای جلوگیری از آغاز یک موج پناهجویی تازه از سوریه به سمت ترکیه است.

بیشتر بخوانید:

خروج غیرنظامیان از شمال حماه از طریق کریدور ارتش سوریه

Share