Share

روزبه مشکین‌خط، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی از زندان پیامی صوتی فرستاده و در آن نسبت به حکم سنگین قابل اجرای ۱۱ سال حبس تعزیری علیه خود و دیگر حکم‌های سنگین علیه فعالان سیاسی و مدنی اعتراض کرده است.

مشکین‌خط، سردبیر وب‌سایت توقیف‌شده «انتخاب خبر» و دبیرکل حزب «ایران سرافراز» است و مجموعاً به ۲۸ سال زندان محکوم شده. پیام صوتی او از اوین را به صورت اختصاصی در اختیار «زمانه» قرار گرفته است، در ادامه بشنوید [کیفیت پایین صدا و قطع‌شدن‌ها به خط تلفن زندان مربوط می‌شود]:

روزبه مشکین‌خط چهار شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ و پس از مسدودشدن سایت انتخاب خبر بازداشت و به بند ۲۰۹ اوین منتقل شد.

او در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست محمد مقیسه به اتهام تشکیل گروه به ۱۱ سال زندان، به اتهام اجتماع و تبانی و اقدام علیه امنیت ملی هر کدام به ۶ سال زندان، به اتهام نشر اکاذیب به ۳ سال زندان و به اتهام تشویش اذهان عمومی به ۲ سال زندان محکوم شده بود. این حکم بدون تغییر در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ریاست قاضی زرگر مورد تأیید قرار گرفت.

بر اساس قانون تجمیع مجازات کیفری جمهوری اسلامی، بیشترین میزان مجازات قابل اجرای روزبه مشکین‌خط ۱۱ سال حبس خواهد بود.

او در اعتراض به این حکم در پیام صوتی بالا می‌گوید:

«اینجانب روزبه مشکین‌خط، دبیرکل حزب ایران سرفزار در خصوص حکم ۱۱ سال زندان به دست‌اندرکاران و خانواده احزاب نسبت به این حکم، هشدار می‌دهم. اگر احزاب این اقدام را قاطعانه محکوم ننمایند، باید منتظر اقدامات ناگوارتری بر علیه احزاب کشور باشیم… شما را محکوم می‌کنند و حتی جسارت ارائه محکومیت و حکم ۱۱ سال زندان را به صورت کتبی ندارند. رژیم به جای دل‌جویی و پذیرش اشتباهات و تشریک مساعی با دل‌سوزان واقعی که عمری را بی‌جیره و مواجب در خدمت کشور بوده‌اند، قلع و قمع را در سرلوحه همه امور امنیتی و پلیسی قرار داده و همه توانش برای خفه کردن صدای مخالفین استفاده می‌نماید.»

مشکین‌خط سال گذشته در حساب توئیتری خود خواهان برگزاری رفراندوم برای گذار به دموکراسی و آغاز مذاکره با ایالات متحده شده بود. او در پیام صوتی بالا نیز جمهوری اسلامی را به چهار دهه «درجا زدن» و «تحمیل شرایط جنگی بر کشور» متهم می‌کند و خطاب به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی می‌گوید:

«چطور است که شما به اتهام اقدام مسلحانه در رژیم شاه بازداشت و بعد از ۲ ماه آزاد می‌شوید، ولی فعالین مدنی و محیط‌زیستی و حقوق بشری در رژیم شما که تنها ابزارشان قلم است به زندان‌های ۱۰ تا ۳۰ سال محکوم می‌شوند؟ چطور است که مبارزه شما حتی مسلحانه مجاز است، ولی فعالیت مدنی و اجتماعی که حق هر انسانی است، انفرادی و زندان و اذیت و آزار به همراه دارد؟ آقای خامنه‌ای مردم ما تشنه آزادی هستند و برای به دست آوردنش و مطالبات چهار دهه‌ای که همچون هیزم خشک بر روی هم تلنبار شده، مترصد هر فرصتی هستند که عن‌قریب با هر جرقه‌ای مشتعل شده و جمعیت میلیونی معترضین گرسنه را به خیابان‌ها می‌کشد».

در هفته‌های اخیر دستگاه قضائی جمهوری اسلامی به ریاست ابراهیم رئیسی حکم‌های قضائی سنگینی علیه فعالان کارگری، روزنامه‌نگاران، فعالان مدنی، و معترضان علیه حجاب اجباری صادر کرده است.

Share