Share

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که ائتلاف دریایی برای حفظ امنیت تنگه هرمز پنجشنبه ۷ شهریور/ ۲۹ اوت، رسماً مأموریت خود در خلیج فارس را آغاز کرد. به گفته مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، بریتانیا، استرالیا و بحرین نیز در این ائتلاف دریایی شرکت دارند.

تنگه هرمز

وزیر دفاع آمریکا با اعلام خبر آغاز مأموریت نظامی آمریکا و متحدانش در تنگه هرمز، اعلام کرد هدف از این عملیات این است که آزادی ناوبری و کشتی‌رانی تجاری در تنگه هرمز تضمین شود. علاوه بر این جلوگیری از «اقدامات تحریک‌آمیز» به قصد دامن زدن به تنش در منطقه خلیج فارس از اهداف دیگر این مأموریت نظامی است.

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا در یک نشست خبری که شامگاه چهارشنبه (به وقت تهران) در واشنگتن برگزار شد گفت:

«ما دنبال درگیری با ایران نیستیم. می‌خواهیم با آنها به صورت دیپلماتیک تعامل کنیم. در روزهای پیش شاهد بودیم که رئیس‌جمهوری یکبار دیگر گفت می‌خواهد با مقام‌های آنها دیدار کند.»

اسپر به دعوت امانوئل نکرون از روحانی برای گفت‌وگو با ترامپ و استقبال رئیس جمهوری آمریکا از این مذاکرات اشاره می‌کند. رئیس جمهوری اسلامی در پاسخ به این پیشنهاد خواهان رفع تحریم‌های آمریکا به عنوان پیش‌شرط مذاکره با رئیس جمهوری آمریکا شد. در پاسخ، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که قبل از هر مذاکره‌ای ایران باید دست از صدور انقلاب به سایر کشورهای خاورمیانه بردارد.

وزیر دفاع آمریکا در ادامه سخنانش در جمع خبرنگاران در واشنگتن گفت انتظار دارد فهرست کشورهایی که به ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس می‌پیوندند افزایش پیدا کند. وزیران خارجه و دفاع کشورهای اروپایی در طول روز جاری در هلسینکی  موضوع مشارکت در ائتلاف دریایی آمریکا در تنگه هرمز را به بحث می گذارند. آلمان، فرانسه و هلند رغبت چندانی به شرکت در ائتلاف دریایی آمریکا و بریتانیا در تنگه هرمز ندارند. اسپانیا هم انصراف خود را اعلام کرده است. اسرائیل اما برای حضور در این ائتلاف دریایی اعلام آمادگی کرده است. رزمایش مشترکی هم نیروهای اسرائیلی و آمریکایی انجام دادند. ایران اعلام کرد حضور اسرائیل در خلیج فارس را به هیچ‌وجه تحمل نمی‌کند.

همزمان با اعلام خبر آغاز مأموریت نظامی آمریکا و متحدانش در تنگه هرمز، نیویورک تایمز به نقل از مقامات دولت آمریکا که نام آن‌ها پوشیده مانده، اعلام کرد ایالات متحده با حملات سایبری مخفیانه موفق شده است توانایی‌های سپاه پاسداران در رهگیری نفتکش‌ها در خلیج فارس و تنگه هرمز را مختل کند. این حملات ظاهراً ۲۰ ژوئن/۳۰ خرداد علیه یک پایگاه سپاه برای طرح عملیات علیه حمل و نقل دریایی در خلیج فارس انجام شد. در همان روز (بامداد پنجشنبه ۳۰ خرداد) سپاه پاسداران یک فروند پهپاد گلوبال هاوک ارتش آمریکا در منطقه روبروی کوه مبارک استان هرمزگان را هدف آتش پدافند نیروی هوافضا قرار داد و سرنگون کرد. قرار بود آمریکا در پاسخ مناطقی در ایران را موشک‌باران کند که دونالد ترامپ دستور توقف عملیات را داد.

بیشتر بخوانید:

ترامپ: ۱۰ دقیقه قبل از حمله به سه نقطه ایران، آن را متوقف کردم

Share