Share

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران صبح پنجشنبه در کوالالامپور یک بار دیگر شرط ایران برای هرگونه مذاکره با آمریکا را یادآوری کرد: لغو همه تحریم‌ها و بازگشت به توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵.

پنجشنبه ۷ شهریور: وزیر خارجه ایران در کوالالامپور (عکس: ایران)

به گزارش خبرگزاری رویترز، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در جمع خبرنگاران در کوالالامپور، پایتخت مالزی گفت:

«اگر آمریکا خواهان مذاکره است باید ابتدا به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ احترام بگذارد  و متعهد به اجرای آن شود.»

ظریف در ادامه سخنانش در جمع خبرنگاران درباره تحریم اقتصادی ایران گفت:

«آمریکا درگیر جنگ اقتصادی علیه مردم ایران است و این امکان وجود ندارد که ما با آمریکا وارد مذاکره شویم مگر این که آنها از تحمیل جنگ و دست داشتن در تروریسم اقتصادی علیه مردم ایران دست بردارند. بنابراین اگر آنها بخواهند دوباره به اتاق مذاکره برگردند، بلیتی وجود دارد که باید آنها خریداری کنند و آن هم بلیت رعایت توافق‌نامه است.»

بعد از ظهر دوشنبه ۴ شهریور در پایان اجلاس گروه هفت، رئیس جمهوری فرانسه در یک نشست خبری دونفره با رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که گفت‌وگوها برای اطمینان پیدا کردن از اینکه ایران به سلاح هسته‌ای دست نمی‌یابد، مؤثر بوده است. مکرون گفت از روحانی خواسته است با ترامپ درباره یک توافق جدید مذاکره کند.  رئیس جمهوری آمریکا هم یک بار دیگر تأکید کرد که ایران می‌تواند کشور بزرگی باشد اما بدون سلاح هسته‌ای. روحانی یک روز بعد اعلام کرد که چنانچه تحریم‌های آمریکا لغو شود، امکان مذاکره با دولت ترامپ وجود دارد. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا اما پاسخ داد پیش‌شرط مذاکره با ایران این است که جمهوری اسلامی از صدور انقلاب به خاورمیانه دست بردارد.

وزیر خارجه ایران با توجه به پیشنهاد دونالد ترامپ برای دیدار با روحانی گفت:

«ما تنها خواهان دیدار و گفت و گو با آمریکا نیستیم بلکه به دنبال دیداری مؤثر همراه با نتیجه هستیم.»

۱۰ روز آینده (۱۸ شهریور) مهلتی که ایران برای اتحادیه اروپا تعیین کرده تا به تعهداتش در برجام عمل کند به پایان می‌رسد. بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی در ۱۸ اردیبهشت سال جاری آنگاه ایران می‌بایست گام سوم در کاهش تعهداتش در برجام را عملی کند. سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران اعلام کرد که مذاکره با کشورهای اروپایی ادامه دارد. عراقچی شامگاه گذشته در گفت‌وگوی زنده با بخش خبری ۲۱ شبکه اول سیما گفت:

« مسأله کاملاً روشن است. ما در حال مذاکره با اروپا هستیم و خواسته‌های ما از آنها روشن است. ما مذاکره‌ای با آمریکا نداریم و در این ارتباط به صورت صریح و روشن اعلام موضع کرده‌ایم. ما اجازه نمی‌دهیم که آمریکایی‌ها از مذاکرات ما با اروپایی‌ها در جهت خواسته‌های خودشان سوءاستفاده کنند.»

عراقچی یادآوری کرد که تنها راه جلوگیری از کاهش تعهدات ایران در برجام، فروش نفت است. روز گذشته رئیس کل بانک مرکزی ایران گفته بود مذاکرات درباره ۱۵ میلیارد یورو برای مبادلات نفتی و بانکی در قالب اینستکس با فرانسه ادامه دارد.

بیشتر بخوانید:

رئیس دفتر روحانی: پیشرفت خوبی در مذاکرات با فرانسه حاصل شد

 

Share