Share

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد توافق هسته‌ای با ایران نباید قربانی یک توافق کامل‌تر درباره برنامه موشکی سپاه و نفوذ جمهوری اسلامی در خاورمیانه شود، بلکه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بخشی از توافق‌های احتمالی بعدی با ایران است. به گفته موگرینی ابتدا باید به این توافق چندجانبه بین‌المللی احترام گذاشت.

پنجشنبه ۷ شهریور/ ۲۹ اوت: فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جمع خبرنگاران قبل از ورود به جلسه وزیران دفاع کشورهای اروپایی

۱۸ شهریور مهلت ایران به اتحادیه اروپا برای عمل به تعهداتش در قبال برجام به پایان می‌رسد. چنانچه مبادلات تجاری و بانکی اروپا با ایران از طریق اینستکس عملی نشود، ایران بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی گام سوم در کاهش تعهداتش در برجام را عملی می‌کند. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پنجشنبه ۷ شهریور/ ۲۹ اوت در گفت‌وگوی کوتاه با خبرنگاران پیش از ورود به جلسه غیررسمی وزیران دفاع اتحادیه اروپا گفت:

«توافق هسته‌ای با ایران یک توافق چند جانبه بین‌المللی است که سازمان ملل متحد، با صدور قطعنامه‌ای آن را تأیید کرده است.»

موگرینی در ادامه این سخنان گفت: آنچه که وجود دارد باید حفظ شود.

ایالات متحده آمریکا خواهان نظارت بر برنامه موشکی سپاه پاسداران و تحدید نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی در قالب یک توافق جامع‌تر است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بارها از ایران دعوت کرده بر سر میز مذاکره بازگردد. بعد از ظهر دوشنبه ۴ شهریور در پایان اجلاس گروه هفت، رئیس جمهوری فرانسه در یک نشست خبری دونفره با رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که گفت‌وگوها برای اطمینان پیدا کردن از اینکه ایران به سلاح هسته‌ای دست نمی‌یابد، مؤثر بوده است.  رئیس جمهوری آمریکا هم یک بار دیگر تأکید کرد که ایران می‌تواند کشور بزرگی باشد اما بدون سلاح هسته‌ای. روحانی یک روز بعد اعلام کرد که چنانچه تحریم‌های آمریکا لغو شود، امکان مذاکره با دولت ترامپ وجود دارد. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا اما پاسخ داد پیش‌شرط مذاکره با ایران این است که جمهوری اسلامی از صدور انقلاب به خاورمیانه دست بردارد.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در ادامه سخنانش در حمایت از برجام گفت حتی اگر توافق هسته‌ای به مکمل‌هایی نیاز داشته باشد، در وهله اول می‌بایست به برجام احترام گذاشته شود:

«برجام بخشی از بدنه تصمیم‌گیر شورای امنیت سازمان ملل است. اگر بر مبنای احترام و درک متقابل و طریقه همکاری بتوان کار بیشتری در موضوع توافق انجام داد، ما همواره از این رویکرد حمایت خواهیم کرد.»

موگرینی درباره پیشنهاد فرانسه برای گفت‌وگوی روحانی با ترامپ گفت:

«ما حامی گفت‌وگوهای ایران و آمریکا هستیم. هرچه افراد بیشتر باهم صحبت کنند، یکدیگر را بهتر درک می‌کنند. تمرکز مداوم ما در سال‌های اخیر، چه از جانب اتحادیه اروپا، چه از جانب خودم، فرانسه و آلمان و بریتانیا همواره روی حفظ توافق با ایران بوده است.»

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران صبح پنجشنبه در کوالالامپور یک بار دیگر شرط ایران برای هرگونه مذاکره با آمریکا را یادآوری کرد: لغو همه تحریم‌ها و بازگشت به توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵:

«اگر آمریکا خواهان مذاکره است باید ابتدا به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ احترام بگذارد  و متعهد به اجرای آن شود. اگر آنها بخواهند دوباره به اتاق مذاکره برگردند، بلیتی وجود دارد که باید آنها خریداری کنند و آن هم بلیت رعایت توافق‌نامه است.»

بیشتر بخوانید:

ظریف: تا تحریم برقرار است، مذاکره نخواهیم کرد

Share