Share

چند روز بعد از انتشار اخبار و گزارش‌ها درباره انفجار یک راکت بر روی سکوی پرتاب در «مرکز فضایی امام خمینی»، ایران امروز یک ماهواره سالم را به نمایش گذاشت. وزیر ارتباطات ایران با انتشار سلفی خود با این ماهواره گفت که ماهواره ناهید هنوز به وزارت دفاع تحویل داده نشده است. گمانه‌زنی رسانه‌ها درباره علل انفجار در مرکز فضایی امام خمینی ادامه دارد. برخی می‌پرسند اگر ماهواره ناهید سالم است، چه عاملی موجب انفجار روی سکوی پرتاب شده است؟

تصویری از ماهواره ناهید که «همشهری آنلاین» منتشر کرد

گزارش‌ها درباره انفجار در سکوی پرتاب موشک ماهواره بر در مرکز فضایی امام خمینی در سمنان روز پنج‌شنبه بالا گرفت. خبرگزاری «رویترز» در گزارشی که در همین روز منتشر کرد به نقل از یک مقام ایرانی خبر این انفجار را تایید کرد.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات اما این خبرها را تکذیب کرد و در توئیتی گفت که «ناهید حالش خوب است.»

جهرمی روز شنبه ۳۱ اوت/ ۹ شهریور درهای پژوهشگاه فضایی را نیز به روی خبرنگاران گشود تا از ناهید۱ عیادت کنند.

ساعاتی قبل از این نمایش، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده درباره پرتاب ناموفق ماهواره‌ای ایرانی توئیتی منتشر کرد. دونالد ترامپ در این توئیت گفت که آمریکا در شکست پروژه پرتاب موشک ایران در سمنان نقشی نداشته است و آرزو کرد که ایران دریابد اشکال کار در چه بوده است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران چند ماه پیش درباره ناکام ماندن پرتاب دو ماهواره ایرانی گفته بود که ممکن است این ناکامی به دلیل «خرابکاری» آمریکا باشد. او در مصاحبه با شبکه ان‌بی‌سی در عین حال گفته بود:

«ما هنوز علت واقعی را نمی‌دانیم و باید آن را به دقت بررسی کنیم.»

به نظر می‌رسد توئیت ترامپ طعنه‌ای به آن گفته‌های محمد‌جواد ظریف است.

ترامپ در توئیترش عکسی را نیز منتشر کرده که ظاهرا محل پرتاب ناموفق ماهواره و نقاط انفجار را نشان می‌دهد. این حرکت او برای برخی مخاطبان عجیب بوده و این سوال را پیش آورده است که آیا رئیس‌جمهوری آمریکا اسرار جاسوسی کشورش را لو داده؟

به گزارش خبرگزاری دولتی دانشجویان ایران (ایسنا) اما محمدجواد آذری جهرمی، روز شنبه در حضور خبرنگاران گفته است ایده‌ای درباره اظهار نظر آمریکایی‌ها درباره بحث پایگاه فضایی سمنان ندارد و بهتر است وزیر دفاع که حوزه مسوولیتش است در این باره صحبت کند.

او اما گفته است که خبرنگاران می‌توانند ببینند ماهواره ناهید سالم است و هنوز به وزارت دفاع تحویل داده نشده است.

جهرمی کمی پیش از آن در یک توئیت با نمایش تصویر خود و یک ماهواره نوشت:

«من و ناهید۱ همین حالا. صبح‌بخیر دونالد ترامپ!»

وزیر ارتباطات گفت که ماهواره را به زودی به وزارت دفاع تحویل خواهد داد، گرچه او بیش از دو هفته پیش هم گفته بود ناهید۱ آماده تحویل به وزارت دفاع است. با این حال این احتمال نیز وجود دارد که پرتاب ماهواره به هفته دولت موکول شده باشد.

پرتاب ماهواره یا آزمایش موشکی؟

خبرگزاری «اسوشیتدپرس» اما گزارش داده است در صورتی که خبر سلامت ناهید۱ صحت داشته باشد، تصاویر منتشر شده انفجار در جریان سوخت‌رسانی به موشک قبل از پرتاب را نشان می‌دهد.

حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران ایران روز شنبه دوم شهریور در مشهد از آزمایش یک موشک جدید خبر داده بود: فرمانده سپاه از یک آزمایش موشکی خبر داد

درباره جزییات این آزمایش موشکی که سلامی آن را موفقیتی برای ایران خواند اما خبری منتشر نشد.

دولت آمریکا چندی پیش مدعی‌ شده بود تصاویری طبقه‌بندی‌شده در دست دارد که نشان می‌دهد ایران در حال آماده شدن برای یک آزمایش موشکی است. سی‌ان‌ان گزارش داده بود مقامات واشنگتن ادعای ایران درباره پرتاب ماهواره را باور ندارند.

اسوشیتدپرس به نقل از دیو اشملر، پژوهشگر ارشد در زمینه سلاح‌های کشتار جمعی در انستیتوی میدل‌بری نوشته است که تصاویر وقوع انفجار قابل تایید هستند. احتمالا انفجار در حین پرتاب راکت رخ داده است یا راکت پرتاب شده و بعد به همان محل بازگشته است.

با وجود اینکه یک مقام ایرانی روز پنج‌شنبه انفجار راکت بر روی سکوی پرتاب را در تماس با خبرگزاری رویترز تایید کرده، رسانه‌های ایرانی این پرتاب ناموفق را گزارش نداده‌اند.

یک مقام ایالات متحده نیز همان روز به رویترز گفته بود ایران متحمل یک شکست دیگر در پرتاب ماهواره شده است.

با این حال برخی رسانه‌ها بر این باورند که اگر ماهواره ناهید۱ پرتاب نشده باشد، ممکن است ایران در حال انجام آزمایش موشکی بوده باشد.

در صورتی که پرتاب ناهید موجب انفجار شده باشد، این سومین شکست ایران در سال اخیر در پرتاب ماهواره است.

پرتاب ماهواره‌های پیام و دوستی نیز در ماه‌های دی و بهمن سال گذشته با شکست مواجه شد. گزارش شده که در جریان یکی از انفجارها، سه متخصص ایرانی نیز کشته شده‌اند.

وزیر ارتباطات ایران اوایل سال گذشته گفته بود ایران قرار است امسال سه ماهواره به فضا پرتاب کند، دو ماهواره سنجش از راه دور و یک ماهواره مخابراتی.

ناهید۱ ماهواره مخابراتی است.

تهران گفته است اگر در پروژه پرتاب ماهواره به فضا موفق شود، ده‌ها ماهواره به فضا خواهد فرستاد تا نیازهای ارتباطی این کشور را برطرف کند.

پیشتر ایالات متحده به ایران درباره این پرتاب هشدار داده بود.

واشنگتن مدعی است پرتاب‌ ماهواره از سوی ایران مغایر با قطع‌نامه‌های شورای امنیت است که ایران را از هر گونه فعالیت برای ساخت موشک‌های بالستیک قادر به حمل سلاح هسته‌ای، منع می‌کند.

تهران پیوسته چنین اتهامی را رد کرده و گفته است پرتاب ماهواره پوششی برای فعالیت‌های دیگر نیست.

دولت ترامپ فشارهای اقتصادی بر ایران را افزایش داده است و می‌خواهد با کمک تحریم‌ها ایران را وادار کند تا یک توافق جدید فراتر از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ (موسم به برجام) را بپذیرد. ترامپ ماه مه سال گذشته از برجام خارج شد. تنش‌ها میان دو کشور از آن زمان به شدت افزایش یافته است.


در همین زمینه:

مقام‌های آمریکایی: ایران در روزهای آینده آزمایش موشکی می‌کند

آسوشیتدپرس: ایران ماهواره به فضا پرتاب کرد

Share