Share

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، روز شنبه ۳۱ اوت اعلام کرد که اگر در چند هفته آینده گفت‌وگوها با آمریکا درباره اینکه سربازان ترکیه کنترل مناطقی از سوریه را در دست بگیرند به نتیجه نرسد، این کشور برای ایجاد منطقه امن مستقلا وارد عمل خواهد شد.

واشنگتن و آنکارا بر سر منطقه شمال سوریه که یگان‌های مدافع خلق (نیروهای کرد سوری) در آن با دولت اسلامی می‌جنگند، اختلاف دارند. آنکارا یگان‌های مدافع خلق را به دلیل ارتباطش با شبه‌نظامیان کرد ترکیه، یک گروه تروریستی قلمداد می‌کند.

 چهارشنبه ۱۶ مرداد / ۷ اوت، وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد که بر سر ایجاد منطقه امن در شمال سوریه با آمریکا به توافق رسیده است.

وزارت دفاع ترکیه همچنین تأکید کرد که نمایندگان دو کشور بر سر تبدیل منطقه امن به یک گذرگاه صلح به‌منظور ایجاد زمینه بازگشت آوارگان سوری به خانه‌های خود توافق کرده‌اند.

دمشق این توافق را محکوم کرده و آن را تجاوز به سوریه خوانده است.

اکنون آمریکا و ترکیه یک مقر مرکزی فرماندهی برای ایجاد منطقه امن در طول مرز ترکیه با سوریه ایجاد کرده‌اند اما درباره اندازه این منطقه و روش فرماندهی و اداره آن اختلاف دارند.

اردوغان در سخنرانی خود در یک مراسم فارغ‌التحصیلی در دانشگاه دفاع ملی استانبول گفته: «ما صبر و زمان زیادی برای ایجاد منطقه امن در طول مرزهایمان در شرق فرات نداریم. اگر سربازانمان در چند هفته آینده کنترل این منطقه را به دست نگیرند، عملیات خودمان را در این زمینه اجرایی خواهیم کرد.» او اضافه کرده که از سربازان ترکیه خواسته که در دو سه هفته آینده برنامه منطقه امن را اجرا کنند.

او نگفته که این برنامه عملیاتی چیست اما قبلا هشدار داده بود که ترکیه می‌تواند در صورت لزوم به صورت تهاجمی عملیاتی انجام دهد تا یگان‌های مدافع خلق را از مرزهای خود پاک کند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، سال گذشته پیشنهاد ایجاد منطقه امن و برنامه خروج نیروهای آمریکا از شمال سوریه را بر اساس توافق‌نامه‌ این کشور با ترکیه اعلام کرد اما بعدا این برنامه را برای اطمینان از اینکه متحدان کردش در حفاظت خواهند بود، به تاخیر انداخت.

یک مقام رسمی یگان‌های مدافع خلق روز سه‌شنبه اعلام کرد که بر اساس توافقنامه‌های آمریکا و ترکیه، یگان‌های مدافع خلق نیروها و سلاح‌های سنگین خود را از نوار مرزی سوریه با ترکیه بیرون خواهد کشید.

یگان‌های مدافع خلق در روزهای اخیر برای نشان دادن تعهد خود به گفت‌وگوهای جاری از مرز طل آبیاد و راس‌العین خارج شدند.

ترکیه از حمایت آمریکا از یگان‌های مدافع خلق ناراضی است، چون این گروه را در ارتباط با حزب کارگران ترکیه می‌بیند که دهه‌هاست در جنوب شرقی ترکیه با آنها درگیر است.

آمریکاو اتحادیه اروپا و ترکیه، حزب کارگران ترکیه را یک گروه تروریستی می‌دانند.

آمریکا و ترکیه بر سر اینکه ترکیه سیستم دفاع موشکی  اس ۴۰۰ را از روسیه خریده، اختلاف دارند. آمریکا می‌خواهد ترکیه را از برنامه تولید جت‌های اف ۳۵ که این کشور قصد خریدش را داشت، خارج کند.

در همین زمینه: 

دمشق: توافق آمریکا و ترکیه برای ایجاد «منطقه امن» نقض تمامیت ارضی سوریه است

Share