Share

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران یک حوزه علمیه در قم راه‌اندازی می‌کند.

تارنمای شیعه‌آنلاین، امروز پنج‌شنبه ۲۹ تیرماه نوشت، اخبار رسیده از شهر قم بیانگر آن است که نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران قصد دارند در آینده‌ای نزدیک یک حوزه علمیه ایجاد کنند.

شیعه آنلاین افزود: "این در حالی است که مراجع تقلید شیعه در طول تاریخ تشیع، حوزه‌های علمیه را از حکومت‌ها، ولو حکومت‌های اسلامی کاملأ مستقل کرده بودند و هرگز حتا اجازه دخالت حکومت را نیز در حوزه نمی‌‌دادند."

در این گزارش آمده است، چندی پیش دولت قصد داشت حوزه علمیه‌ای ایجاد کند، اما با مخالفت شدید مراجع تقلید شیعه از جمله آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، یکی از مراجع تقلید شیعه به ناچار از این اقدام خود صرف نظر کرد.

مکارم شیرازی در آن زمان پیرامون این مسئله گفته بود: "حتا آیت‌الله خامنه‌ای (رهبر جمهوری اسلامی ایران) نیز از جایگاه مرجعیت خود در حوزه دخالت می‌‌کنند، نه از جایگاه رهبری جامعه اسلامی."

علی سعیدی٬ نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سپاه پیش از این گفته بود سپاه پاسداران قصد دارد حوزه‌های علمیه‌ای در قم و تهران به شیوه مدرسه حقانی و با استفاده از تجربه آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی راه‌اندازی کند

۲۸ بهمن‌ماه سال گذشته٬ تارنمای "روات حدیث" برای نخستین‌بار از تلاش سپاه پاسداران برای راه‌اندازی مدرسه‌ای مشابه "مدرسه حقانی" در قم خبر داده بود.

تارنمای روات حدیث به نقل از علی سعیدی٬ نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سپاه نوشته بود سپاه پاسداران قصد دارد حوزه‌های علمیه‌ای در قم و تهران به شیوه مدرسه حقانی و با استفاده از تجربه آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی، یکی از استادان پرنفوذ حوزه علمیه قم، نظریه‌پرداز اصولگرایان و از مدافعان پیشین محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران، راه‌اندازی کند.

سعیدی، با اشاره به راه‌اندازی مدرسه علمیه سپاه، در آینده‌ای نزدیک بر لزوم تربیت طلابی که به "علوم مورد نیاز روز مسلح باشند"، تأکید کرده بود.

چند روز پس از انتشار این خبر٬ هفتم اسفندماه سال گذشته، رمضان شریف٬ مسئول روابط عمومی کل سپاه، انتشار چنین گزارش‌هایی را اقدامی "سخیف" علیه سپاه دانسته و آن را رد کرده بود.

شریف افزوده بود: "سپاه قصد راه‌اندازی حوزه علمیه ندارد و اکنون کادر‌های سپاه در دبیرستان‌های وابسته به این نیرو تربیت می‌شوند."

پیش ازاین، تارنمای مشرق به نقل از حجت‌الاسلام عبدالله حاجی‌صادقی، جانشین نماینده آیت‌الله علی خامنه‌ای در سپاه نوشته بود: "یکی از کارهای مهمی که در گذشته به آن کمتر توجه می‌شد، ارتباط سپاه با حوزه علمیه قم بود."

وی افزوده بود: "با تدبیر نماینده ولی فقیه در سپاه قرار شد، حجت‌الاسلام حسن اکبری با حفظ سمت مسئولیت نمایندگی ولی فقیه در سپاه علی بن ابی‌طالب، مسئولیت ارتباط سپاه باحوزه علمیه قم را نیز برعهده داشته باشد."

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سال ۱۳۶۵ با راه‌اندازی دانشگاه امام حسین وارد حوزه آموزش عالی ایران شد.‌‌ چهار سال بعد دانشکده علوم نظامی ایجاد کرد و هم‌زمان دانشکده پزشکی و پیراپزشکی بقیه‌الله از آن جدا و مستقل شدند.

سپاه پاسداران در سال‌های گذشته همواره از سوی مخالفان حکومت ایران متهم به دخالت در عرصه سیاست و در دست گرفتن شریان اقتصادی کشور شده است. آن‌ها به‌ویژه از دخالت این نهاد نظامی در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ سخن می‌گویند.

 

Share