Share

این روزها اگر در شهر تهران قدم بزنید و به بنرهای هیئت‌ها توجه کنید، می‌بینید بنرهای تبلیغی چند مداحی که دو سال قبل به اتهام جاسوسی بازداشت شده بودند در و دیوار ام‌القرای اسلامی را پر کرده است. در این میان سخنان رئیس بسیج مداحان، جریان مداحی در ایران را وحشت‌زده کرده است.

عبدالرضا هلالی هنگام مداحی

 رضا هلالی، روح‌الله بهمنی و محمدحسین حدادیان، سه مداح مشهور شهریور ۹۶ به دلیل «ارتباط بَا یک زن که کارمند سفارت فرانسه در تهران» بود و همچنین به اتهام «جاسوسی» بازداشت شدند. در آن زمان برخی از کانال‌های تلگرامی اعلام کرده بودند که در پرونده «جاسوسی برای اسرائیل» و ارتباط با یک زن «از کارمندان سفارت فرانسه» رضا هلالی متهم اصلی بود و آن دو مداح دیگر، از جمله روح‌الله بهمنی داماد احمدی‌نژاد به خاطر ارتباط با او دستگیر شده بودند. اکنون خبر رسیده که این مداحان فعالیت خود را از سر گرفته‌اند و خبری هم از دادگاهشان در جایی منتشر نشده است.

همزمان با آغاز ماه محرم در ایران، یوسف ارجونی، رئیس بسیج مداحان در گفت‌وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ادعای تازه‌ای را مطرح کرد: در اسرائیل مداحانی برای تخریب عاشورا تربیت می‌شوند. به گفته این مقام مداحی، عده‌ای از این مداحان دستگیر شده‌اند. احتمال می‌رود که مداحان بازداشتی به صادق حسینی شیرازی، یکی از مراجع تقلید مخالف خامنه‌ای و از طرفداران جدایی دین از سیاست مرتبط باشند.

جواد امام، موسسه حسینیه محبان الائمه سه‌شنبه ۱۲ شهریور در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در اعتراض به سخنان ارجونی، تلویحاً ادعا کرده که عده‌ای در صددند جریان مداحی را با طرح چنین اتهاماتی تحت سیطره خود درآورند.

این مداح که حسینیه‌ای هم برای خود تأسیس کرده به ایسنا گفته است:

«بحث من اصلا سیاسی نیست. از قضا، مداحانی که مساله‌دار شده‌اند، ربطی به جریان سیاسی مورد نظر ما ندارند. امثال آقای جعفرزاده ایمن‌آبادی باید پاسخ دهند چه کسانی در وضعیت فعلی مداحان مقصرند؟ آیا دوستان خود ایشان نبودند که از مداحان استفاده ابزاری، سیاسی و حتی انتخاباتی کردند و حالا که نتایج کار خود را می‌بینند، به جای اینکه به خود نهیب بزنند، مشکلات را به مداحان و اسرائیل نسبت می‌دهند؟»

جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی پس از بحث‌هایی که مجموعه تلویزیونی «گاندو» درباره نفوذپذیری وزارت خارجه ایران و شخصیت ظریف به وجود آورده بود با انتشار پیامی در توییتر نوشته بود:

«مداحان حامی رقیب انتخابات به جرم جاسوسی برای اسرائیل و روابط نامشروع با عضو سفارت فرانسه می‌افتند زندان، آنوقت وزیر امور خارجه با غیرت و متدین و وطن‌پرست ایران در رسانه ملی آمریکایی نامیده می‌شود.»

جواد امام در ادامه گفت‌وگو با ایسنا از سرخوردگی و واهمه مداحان حزبی و جناحی در آستانه برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی خبر می‌دهد:

«اظهارات نسنجیده آقای جعفرزاده ایمن آبادی، هشدار خوبی به مداحان حزبی و جناحی است. این سیاسی‌کاران نشان دادند که تا وقتی برای حزب و دسته و گروهشان بخوانی، خوبی و محترم، اما وقتی اشتباهی کردی و لغزشی داشتی، می‌شوی آموزش‌دیده اسرائیلی.»

این سخنان بیان این معناست: مداحان! مراقب باشید که با جهت‌گیری سیاسی در کارزارهای انتخاباتی شما را به اسرائیل مرتبط نکنند.

  بیشتر بخوانید:

مقام مداحی: اسرائیل مداح تربیت می‌کند

Share