Share

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی به شکل دوپهلویی اعلام کرد که فعلاً قصد ندارد در دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند اما در هر حال تابع نظر مردم است. احمدی‌نژاد با انتقاد از توافق هسته‌ای گفت هرگز زیر بار امضای چنین توافقی نمی‌رفت اما الان شرایط متفاوت است. او اما با مذاکره ایران و آمریکا در یک معنای گسترده و عام مخالفت نکرد.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس سابق جمهوری اسلامی

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران اردیبهشت ۹۷ با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که پیش از آغاز مذاکرات محرمانه با ایالات متحده آمریکا در عمان، در جلسه‌ای هشدار داده بود که مذاکره با آمریکا در شرایطی که تحریم‌های اقتصادی اثرگذار بوده به زیان ایران است. علی اکبر صالحی در کتابی به نام «گذری در تاریخ» می‌گوید مذاکرات محرمانه با آمریکا در عمان زیر نظر علی خامنه‌ای انجام شده است. به این ترتیب محمود احمدی‌نژاد، رهبر جمهوری اسلامی را شریک شکست برجام کرده بود.

محمود احمدی‌نژاد سه‌شنبه ۱۲ شهریور در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی با انتقاد از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) گفت:

«معتقدم پایه و اساس گفت‌وگوهایی که به برجام ختم شد، نادرست بود. در همه دنیا هم همین شرایط حاکم است. هرگاه پایه و اساس گفت‌وگوها درست انتخاب شود، نتیجه خوبی به دست می‌آید. گفت‌وگوها، توافق‌ها و قراردادها باید بر مبنای عدالت، احترام و شناسایی حقوق رسمی دو طرف باشد.»

احمدی‌نژاد در پاسخ به این پرسش که چرا برجام در دوران ریاست جمهوری او امضاء نشد، گفت:

«چون اگر من بودم هرگز این توافق را امضا نمی‌کردم. من هرگز زیر بار امضای چنین چیزی نمی‌رفتم، اما خب شرایط متفاوت است.»

احمدی‌نژاد در بیانیه اردیبهشت سال گذشته خود در انتقاد از برجام گفته بود تعهدات ایران در توافق هسته‌ای شفاف و قطعی  اما تعهدات طرف‌های دیگر مبهم و بدون ضمانت اجرایی است. رئیس جمهوری سابق ایران درباره مسئولیت علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی گفته بود برای مذاکره با آمریکا شش ماه وقت خواسته بود اما با درخواست او موافقت نشد:

«خواهش کردم که شش ماه مهلت دهند تا با اجرای چند برنامه ضربتی اقتصادی و تقویت قدرت اقتصادی مردم، آثار تحریم‌ها کنترل شود و مذاکره در شرایط برابر انجام گیرد. حتی اعلام کردم که حاضرم خانواده‌ام را به گروگان و تضمین بگذارم که اگر طرح‌ها موفق نبود، خود و خانواده‌ام را اعدام نمایند. با این‌حال تمام کارهای اصلی کشور متوقف و همه امور به توافق با بیگانگان منوط و مرتبط گردید.»

احمدی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی مقرر کرده بود که درباره موضوعات روز و مسائل داخلی با او صحبت نکنند. رئیس جمهوری سابق ایران با این حال درباره مذاکره ایران با آمریکا گفت:

« مذاکره هیچ اشکالی ندارد. منتها مذاکره برای چه؟ اگر مشخص باشد که مذاکره برای چیست خب اشکالی ندارد، مذاکره هم می‌کنیم.  اگر در مذاکره هم به دنبال حل مسأله نباشیم، فرقی با جنگ ندارد. من با جنگ در هر نوعی مخالفم. چه جنگ در گفت‌وگو و چه جنگ نظامی.»

بیشتر بخوانید:

احمدی‌نژاد، خامنه‌ای را شریک شکست برجام کرد

Share