Share

محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی در کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که در مجموع ۵۳ نفر به ناحق در ارتباط با پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای در ایران بازداشت شدند و این اشخاص جمعاً چهار میلیارد تومان غرامت دریافت کرده‌اند.

محمود علوی، وزیر  اطلاعات

مازیار ابراهیمی، یکی از بازداشت‌شدگان در پرونده دانشمندان هسته‌ای ایران در یک گزارش تلویزیونی در بی بی سی فارسی اعلام کرده بود که برای اعتراف به قتل دانشمندان هسته‌ای تحت فشار و شکنجه قرار گرفته است. محمود صادقی، نماینده مجلس شورای اسلامی در واکنش به این گزارش از وزیر اطلاعات خواسته بود در کمیسیون امنیت ملی مجلس پاسخگو باشد.

محمود صادقی، سه‌شنبه ۱۲ شهریور در مجموعه‌ای از پیام‌ها در توییتر گزارشی از جلسه پرسش و پاسخ با محمود علوی به دست داد. بر این اساس در این جلسه که بیش از بیش از ۴۰ دقیقه طول کشید، بنا بر ادعای وزیر اطلاعات، عامل قتل مسعود علیمحمدی، مجید جمالی فشی بود و ارتکاب ترور توسط او محرز و به همین دلیل او محکوم به اعدام شده و حکم اعدام او اجرا شده است.

به گفته محمود صادقی، وزیر اطلاعات درباره شکنجه متهمان توضیح روشنی ارائه نداد و صرفاً به گفتن این نکته بسنده کرد که با مأموران خاطی برخورد شده است. این نماینده مجلس نوشت که ظاهراً برای جبران شکنجه‌ها و اعتراف‌گیری تلویزیونی به مازیار ابراهیمی ۱۳۰ میلیون تومان پرداخت شده است.

صادقی در ششمین پیام توئیتری خود نوشت علوی هرگونه اختلاف بین وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه در پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای را رد کرده است.

در سال‌های ۸۸ تا ۹۰، چهار نفر که با برنامه‌ هسته‌ای ایران در ارتباط مستقیم بودند در تهران ترور شدند. در جریان این ترورها، مسعود علی‌محمدی، مجید شهریاری و داریوش رضایی‌نژاد کشته شدند و فریدون عباسی دوانی مجروح شد. وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران یک سال بعد از دستگیری عوامل ترور مسعود علی‌محمدی خبر داد. چندی بعد، مجید جمالی فشی به ‌عنوان عامل ترور مسعود علی‌محمدی معرفی و در یک برنامه تلویزیونی ظاهر شد. فشی که پیشینه کیفری نداشت، در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران و به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به «محاربه و افساد فی‌الارض» متهم شد و در اردیبهشت‌ ماه سال ۹۱ اعدام شد.

فریدون عباسی پس از این ترور‌ها، مسئول سازمان انرژی اتمی ایران شد.

بیشتر بخوانید:

سؤال یک نماینده از وزیر اطلاعات درباره اعترافات مازیار ابراهیمی

Share