Share

سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران بعد از مذاکرات فشرده با مقامات فرانسوی وارد اسلوکی شد. عراقچی با صراحت اعلام کرد که ایران مجدداً درباره برجام و مکمل‌های مورد نظر آمریکا و همچنین تجدید نظر در بند غروب برجام یا به تعبیر وزیر خارجه فرانسه « امنیت منطقه‌ای بعد از سال ۲۰۲۵» مذاکره نخواهد کرد. یکی از شرط‌های فرانسه برای تخصیص اعتبار ۱۵ میلیارد دلار به اینستکس مذاکره مجدد درباره برجام با تأکید بر این مکمل‌ها است.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران (عکس: آرشیو)

ایران و فرانسه دوشنبه ۱۱ شهریور/ ۲ سپتامبر مذاکرات فشرده‌ای را در سطح کارشناسان ارشد دو کشور در پاریس پیش بردند. در این مذاکرات که ۱۰ ساعت به‌ طول انجامید دو طرف در مورد نحوه تأمین مطالبات و منافع ایران در برجام به ویژه مبادلات بانکی و نفتی با اتحادیه اروپا در چارچوب اینستکس گفت‌وگو کردند. برونو لومر، وزیر دارایی فرانسه سه‌شنبه ۳ سپتامبر/۱۲ شهریور به واشنگتن رفت که نتیجه این مذاکرات را به اطلاع دولت ترامپ برساند. سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران چهارشنبه ۱۳ شهریور/ ۴ سپتامبر در جمع خبرنگاران در اسلوکی گفت:

«میزان این خط اعتباری حدود ۱۵ میلیارد دلار برای مدت چهار ماه یعنی تا پایان سال میلادی است. بدین ترتیب در صورت حصول توافق ایران در چهار ماه آینده معادل صد در صد نفت خود را یا خواهد فروخت یا به صورت خط اعتباری دریافت و پیش فروش می‌کند. بعد از دریافت ۱۵ میلیارد دلار، جمهوری اسلامی آمادگی گفت وگو با کشورهای ۱+۴ را دارد اما واقعیت آن است که هنوز در خصوص دستور کار این گفت وگوها اختلاف نظرهای جدی بین طرفین وجود دارد.»

به گفته عراقچی اختلافات بر سر خطوط قرمز ایران است: برنامه موشکی سپاه پاسداران و نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی.

 روز گذشته ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه گفته بود:

 «این خط اعتباری در ازای بازگشت به برجام، امنیت در خلیج فارس و شروع مذاکراتی درباره امنیت منطقه‌ای بعد از سال ۲۰۲۵ است.»

لودریان در ادامه سخنانش گفت:  همه اینها با این فرض عملی است که دونالد ترامپ ایران را از برخی تحریم‌ها معاف کند.

عراقچی در جمع خبرنگاران در اسلوکی اعلام کرد که از نظر جمهوری اسلامی هیچ مذاکره مجددی پیرامون برجام انجام نمی‌شود و تنها اجرای مطلوب برجام و همچنین امنیت در آبراه‌های بین‌المللی (و نه فقط تنگه هرمز) ممکن است موضوع گفت‌وگوهای آتی بین طرفین باشد:

«جمهوری اسلامی ایران به شرط تأمین امنیت و آزادی کشتی‌های خود در تمامی آبراهه‌ها آمادگی دارد در خصوص امنیت و آزادی کشتی‌رانی در خلیج فارس و تنگه هرمز وارد گفت‌وگو شود.»

معاون وزیر خارجه ایران گفت شرط ایران بازگشت اروپا به اجرای کامل تعهداتش در برجام است. در غیر این‌صورت جمهوری اسلامی بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی گام سوم در کاهش تعهداتش در توافق هسته‌ای را برمی‌دارد. عراقچی به اجرای تعهدات اروپا اما چندان خوشبین نبود:

«بعید می‌دانم کشورهای اروپایی تا قبل از ۱۶ شهریور بتوانند گام مؤثری بردارند بنابراین مرحله سوم کاهش تعهدات از سوی ایران در تاریخ مزبور آغاز خواهد شد. این مرحله شامل بخش مهمی از تعهدات ایران خواهد بود که در زمان خود اعلام خواهد شد.»

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران شامگاه گذشته در بدو ورود به بنگلادش در جمع خبرنگاران گفت:

«رئیس جمهوری به زودی گام سوم ایران در کاهش تعهدات هسته‌ای را اعلام خواهد کرد.»

عراقچی شایعه امکان ملاقات رئیسان جمهوری ایران و آمریکا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل را رد کرد. معاون وزیر خارجه ایران با ارجاع به سخنان روحانی گفت:

«نه تنها امکان ملاقات دوجانبه وجود ندارد، بلکه قبل از بازگشت آمریکا به برجام و رفع مجدد تمامی تحریم‌های هسته‌ای اصولاً زمینه‌ای برای حضور آمریکا در جلسات مذاکراتی ایران با کشورهای باقی مانده در برجام هم وجود ندارد.»

بیشتر بخوانید:

روحانی در مجلس: با آمریکا مذاکره دوجانبه نمی‌کنیم

 

Share