Share

به دنبال انتشار نامه حمایت بیش از ۲۰۰ هنرمند از نوشین جعفری یک سایت امنیتی در ایران به امضاکنندگان این نامه و  این عکاس بازداشت شده، اتهامات تازه امنیتی زده است. سایت مشرق نیوز مدعی شده که نوشین جعفری در یک مهمانی که برخی عوامل سفارت انگلستان و چند تن از بازیگران سرشناس سینما و تلویزیون در آن حضور داشته‌اند دستگیر شده است. بنا بر ادعای این سایت و سایت‌های مشابه نظیر جهان نیوز، گروهی از هنرمندان مرتب در مهمانی‌های «زنجیره‌ای» شرکت می‌کنند و نوشین جعفری «از خصوصی‌ترین لحظات آنان، از اغلب واکنش‌های سیاسی‌شان، فیلم تهیه‌ کرده و در اختیار سفارت‌خانه‌های خارجی قرار داده» است.

نوشین جعفری

نوشین جعفری عکاس سینما و تئاتر از سوی سخنگوی قوه قضاییه به اتهاماتی همچون «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» روبه رو شده، از ۱۰ مرداد در بازداشت است. غلامحسین اسماعیلی در نخستین واکنش پس از تایید بازداشت این عکاس گفته بود:

«بازداشت این فرد به دلیل شغلش نبود بلکه به دلیل اهانت به مقدسات و سید‌الشهدا [حسین بن علی، امام سوم شیعیان] و تبلیغ علیه نظام بوده که تحت تعقیب کیفری قرار گرفته است.»

او همچنین گفته بود از منزل و امکانات فنی مرتبط با نوشین جعفری «مستنداتی کشف شده است» که «این مستندات دور از شأن افراد شاغل در برخی حرفه‌هاست.»

با استمرار بازداشت این عکاس و انتشار فایل صوتی او از زندان که حاکی از فشار بازجویان بر نوشین جعفری برای پذیرش مسوولیت یک جساب کاربری با نام «باردبستانی» در توییتر ست، بیش از ۲۰۰ هنرمند با نوشتن نامه‌ای از او حمایت کردند. آنان در این نامه تاکید کردند که با «باور به اصل برائت و با توجه به نحوه دستگیری، اطلاع‌رسانی موارد اتهامی از طرق غیررسمی و عدم دسترسی به وکیل» درباره وضعیت نوشین جعفری نگران هستند.

اصغر فرهادی، رخشان بنی‌اعتماد، فاطمه معتمدآریا، مهناز افشار و بسیاری از چهره‌های سرشناس سینما و تئاتر از امضاکنندگان این نامه هستند.

سایت امنیتی مشرق نیوز مدعی شده که آرشیو عکس‌های نوشین جعفری احتمالا پای افراد دیگری از چهره‌های سرشناس سینمایی به این پرونده بازخواهد کرد و از این روست که آنها اقدام به نگارش نامه حمایتی از او کرده اند.

بنا بر ادعای این سایت، تغییر ریاست قوه‌قضائیه میزان نامه‌نگاری و حمایت‌ از افراد بازداشت‌شده را افزایش داده است. این سایت نوشته امضاکنندگان نامه حمایت از نوشین جعفری در انتخابات سال ۱۳۹۶ اظهارنظرهای بسیار تندی علیه رئیس فعلی قوه قضائیه منتشر کرده‌اند.

علاوه بر نوشین جعفری، خواهر او شهرزاد جعفری هم که درباره وضعیت او اطلاع‌رسانی می‌کرد بازداشت شده است.

شهرزاد جعفری، خواهر نوشین جعفری بازداشت شد

Share