Share

رئیس‌جمهوری ایران از حل بخش عمده اختلافات با اروپا خبر داد اما گفت هنوز به توافق نهایی نرسیده‌اند و بعید می‌داند که در یکی دو روز آینده به این توافق برسند، از این رو جمهوری اسلامی گام سوم کاهش تعهدات برجامی خود را برمی‌دارد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران چهارشنبه ۱۳ شهریور در جلسه هیئت دولت به روند مذاکرات با اروپا درباره پیشبرد توافق هسته‌ای، گفت: «اگر در ۲۰ مسئله اختلاف داشتیم، این اختلافات اکنون در سه مسئله است و بخش عمده آن‌ها حل شده‌اند اما هنوز به نقطه نهایی نرسیده‌ایم و بعید می‌دانم طی امروز و فردا نیز بتوانیم به توافق نهایی برسیم؛ در نتیجه گام سوم را برخواهیم داشت و جزئیات این گام سوم را طی امروز و فردا اعلام و بر مبنای آن عمل می‌کنیم.»

ایران بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی تاکنون در دو مرحله تعهداتش در برجام را کاهش داده است. برای اجرای گام سوم کاهش تعهدات مهلت ایران به اروپا پنج‌شنبه ۱۴ شهریور به پایان می‌رسد.

روحانی در این‌باره گفت: «ایران اولین گام را برداشت و ظرف این اقدام، دو ماه نیز فرصت داد. در همان دوره با چین، روسیه و اروپایی‌ها صحبت کردیم اما به نتیجه مطلوب نرسیدیم. هر چند که آن‌ها توصیه می‌کردند گام دوم را برنداریم اما چون در عمل آن‌ها کار مهمی انجام نداده بودند، گام دوم را برداشتیم. بعد از گام دوم باز هم گفت‌وگو و مذاکره کردیم.»

در روزهای اخیر مقامات ایرانی گفت‌وگوهای فشرده‌ای با مقامات فرانسوی در مورد حفظ برجام داشته‌اند. برونو لومر، وزیر دارایی فرانسه روز گذشته، سه‌شنبه ۱۲ شهریور / ۳ سپتامبر به واشنگتن رفت که نتیجه مذاکرات فشرده تهران و پاریس درباره تخصیص اعتبار ۱۵ میلیارد دلاری به ایران در چارچوب اینستکس برای مبادلات بانکی و نفتی با ایران را به اطلاع دولت ترامپ برساند.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه گفته بود این خط اعتباری در ازای بازگشت به برجام، امنیت در خلیج فارس و شروع مذاکراتی درباره امنیت منطقه‌ای بعد از سال ۲۰۲۵ است. ایران اما این شرط‌ها را نپذیرفته است.

عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران چهارشنبه ۱۳ شهریور اعلام کرد که «بررسی‌ها خیلی فشرده است و نکات ریز و جزئیات زیادی دارد که باید درباره آن‌ها تصمیم‌گیری شود.»

یکی از شرط‌های فرانسه برای تخصیص اعتبار ۱۵ میلیارد دلار به اینستکس مذاکره مجدد درباره برجام با تأکید بر این مکمل‌ها است. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز روز چهارشنبه اعلام کرد که ایران شرط‌های فرانسه برای تخصیص اعتبار به اینستکس را نمی‌پذیرد.

حسن روحانی در جلسه هیئت دولت درباره این مذاکرات گفت: «طی این دوره یک گام‌هایی با هم برداشتیم. خیلی فاصله داشتیم در تلفن‌های روز اول بین ما خیلی فاصله بود اما الان کلام همدیگر را خوب می‌فهمیم. آن‌ها می‌دانند ما چه می‌خواهیم و ما هم می‌دانیم آن‌ها چه می‌خواهند و کاملاً مفهوم است.»

روحانی از تعیین یک چارچوب پنج ماهه تا پایان سال میلادی با فرانسوی‌ها خبر داد و افزود: «آن‌ها می‌گویند با اروپایی‌ها و چین و دیگران و خود آمریکا حرف می‌زنیم و هماهنگ می‌کنیم و بحث می‌کنیم. حرف ما با فرانسه در این زمینه و به نمایندگی از طرف اتحادیه اروپا و سه کشور بود.»

رئیس جمهوری ایران درباره مضمون گام سوم ایران نیز گفت: «ظاهر این گام سوم، خیلی تکان‌دهنده نیست ولی باطن آن فوق‌العاده مهم است و به نظر من این گام، مهم‌ترین گامی است که برمی‌داریم و آثارش بسیار فوق‌العاده خواهد بود و با این گام، سازمان انرژی اتمی از این روند سرعت معمولی خارج و فعالیتش شتاب می‌گیرد یعنی با دستوری که امروز یا فردا صادر خواهد شد سازمان انرژی اتمی برای رسیدن به اهدافش شتاب فوق‌العاده‌ای می‌گیرد.»

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران صبح چهارشنبه در اسلوکی با صراحت اعلام کرد که ایران مجدداً درباره برجام و مکمل‌های مورد نظر آمریکا و همچنین تجدید نظر در بند غروب برجام یا به تعبیر وزیر خارجه فرانسه «امنیت منطقه‌ای بعد از سال ۲۰۲۵» مذاکره نخواهد کرد.

روحانی می‌گوید ایران ضمن این که گام سوم را برمی‌دارد دو ماه دیگر فرصت می‌دهد و مذاکره می‌کند اگر دو طرف به توافق رسیدند «باز هم راه برای مذاکره، منطق و توافق وجود دارد».

ظهر چهارشنبه، محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهوری ایران در حاشیه نشست هیئت دولت اعلام کرد که گزارشی در مورد سفر عباس عراقچی به همراه یک تیم اقتصادی دریافت کرده که براساس آن «نتیجه مذاکرات با توجه به پیچیدگی‌هایی که دارد، زمان‌بر است» اما «در مجموع پیشرفت‌هایی به‌وجود آمده است».

واعظی گفت: «در مجموع گام‌هایی که تا الان برداشته شده در مقایسه با یک ماه قبل که این مذاکرات شروع شده پیشرفت‌های خوبی داشته است، اما تا زمانی که به جمع‌بندی نهایی نرسیدیم نمی‌توانیم چیزی را اعلام کنیم.»

بیشتر بخوانید:

عراقچی: ایران درباره برجام مذاکره مجدد نمی‌کند

Share