Share

بر اساس گزارش‌هایی که در سایت‌های داخل ایران منتشر شده، عصر دوشنبه ۱۱ شهریور، زنی که پیش‌تر به دلیل بدحجابی دستگیر شده بود، در مقابل یکی از مجتمع‌های قضایی تهران خودسوزی کرده است. روزنامه ایران گزارش کرده این زن پس از خروج از دادگاه، در حالی که فریاد می‌کشید، با ریختن بنزین خودش را آتش زده است.

دادسرای ارشاد تهران (عکس: آرشیو)

یک مقام قضایی به روزنامه ایران گفته این زن جوان اسفند سال گذشته به‌خاطر بدحجابی و درگیری با مأموران پلیس امنیت دستگیر شد و پرونده او به دادسرای ارشاد تهران تحویل شد. پرونده‌ قضایی این زن با عنوان «جریحه دار کردن عفت عمومی و توهین به مأموران انتظامی» تشکیل شده و او با صدور قرار تأمین از سوی قاضی پرونده آزاد شده بود. روز دوشنبه این زن برای نخستین جلسه رسیدگی به دادگاه مراجعه کرد اما با توجه به اینکه در زمان مراجعه او، رئیس دادگاه در مرخصی بود، زمان دیگری برای رسیدگی به پرونده او تعیین شد، اما او در اعتراض به این موضوع پس از خروج از دادگاه با بنزینی که از قبل تهیه کرده بود، خودش را آتش زد.

 اورژانس این زن را به بیمارستان سوانح و سوختگی شهید مطهری انتقال داده است.

مصطفی ده مرده‌ئی، رئیس بیمارستان سوانح و سوختگی مطهری نیز درباره آخرین وضعیت این زن گفته: «بیمار خانمی ۲۹ ساله است که به‌دلیل سوختگی شدید ناشی از بنزین با ۹۰ درصد سوختگی درجه سه در بیمارستان بستری شده و در حال حاضر با کمک دستگاه تنفس می‌کند و در آی سی یو تحت درمان است؛ اما درباره سایر جزئیات پرونده وی مجاز به ارائه اطلاعات نیستیم.»

خواهر این زن ۲۹ ساله به خبرگزاری رکنا گفته که او اسفندماه ۹۷ به ورزشگاه آزادی رفته بود که هنگام ورود به ورزشگاه ماموران متوجه می‌شوند و وقتی مقاومت می‌کند بازداشتش می‌کنند.

او همچنین گفته: «خواهرم بیماری دو قطبی دارد و از دو سال پیش تحت نظر پزشک است مدارک کاملی داریم که به دادسرا ارایه کردیم اما بعد از اینکه خواهرم ناسزاگویی‌هایی نزد ماموران داشته است او را مثل آدم سالم مورد بررسی قضایی قرار می‌دهند. خواهرم بعد از اینکه به زندان ورامین انتثال داده می‌شود باز لطمه روحی زیادی می‌بیند و می‌ترسد تا اینکه با وثیقه آزاد می‌شود. وقتی برای دریافت گوشی‌اش به دادسرا می‌رود در آنجا اتفاقاتی می‌افتد که می‌شنود باید شش ماه در زندان بماند. خواهرم در شرایط بیماری روحی و روانی خودش را آتش می‌زند و حالا در بیمارستان شرایط بدی دارد.»

در چند سال اخیر بازداشت زنان به بهانه بدحجابی یا اعتراض به حجاب اجباری بیشتر شده است و تعدادی از زنان معترض احکام سنگین زندان دریافت کرده‌اند و در زندان به سر می‌برند. در روزهای گذشته اعلام شد که صبا کرد افشاری، به دلیل همین اعتراضات به ۲۴ سال زندان محکوم شده است.

بیشتر بخوانید:

گشت ارشاد در زیر و روی زمین

Share