Share

حسن روحانی شامگاه چهارشنبه ۱۳ شهریور اعلام کرد ایران سومین و آخرین گام در کاهش تعهداتش در برجام را برمی‌دارد و با این‌حال همچنان دو ماه دیگر به ۱+۴  برای حصول توافق با ایران فرصت می‌دهد.

حسن روحانی در کنار علی لاریجانی و ابراهیم رئیسی گام سوم کاهش تعهدات ایران در برجام را اعلام کرد

ساعتی قبل از آنکه روحانی گام سوم کاهش تعهدات ایران در برجام را اعلام کند، برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران گفته بود دولت ترامپ پیشنهاد فرانسه برای لغو برخی تحریم‌ها را نپذیرفته است. یک دیپلمات اروپایی به خبرگزاری رویترز اطلاع داد که فرانسه نیز تخصیص ۱۵ میلیارد دلار به اینستکس برای مبادلات بانکی و نفتی با ایران را مشروط به پذیرش FAFT کرده است. به این ترتیب برای دولت روحانی راه دیگری جز اعلام گام سوم باقی نماند.

رئیس جمهوری اسلامی شامگاه چهارشنبه پس از نشست سران قوا گفت:

«سازمان انرژی اتمی موظف است در زمینه تحقیق و توسعه هر آنچه نیاز فنی کشور است را از روز جمعه آغاز کند و تمام تعهداتی که در این زمینه در برجام وجود داشته است را کنار بگذارد.»

روحانی در ادامه سخنانش افزود:

«از پس‌فردا ما شاهد گسترش در تحقیق و توسعه در زمینه انواع سانتریفیوژها و سانتریفیوژهای جدید و هر آنچه برای غنی سازی نیاز داریم خواهیم بود. همچنین شاهد سرعت عمل در این زمینه خواهیم بود.»

رئیس جمهوری تاکید کرد:

«عدم پایبندی به تعهدات برجامی در زمینه تحقیق و توسعه حوزه هسته‌ای گام بسیار بلندی است که جمهوری اسلامی ایران برمی‌دارد چرا که بخش عمده‌ای از مذاکرات ایران با ۱+۵ مربوط به زمان‌بندی برای تحقیق و توسعه بود تا این زمان‌بندی تعیین شود که ایران از سال نخست تا سال دهم چگونه تحقیق و توسعه حوزه هسته‌ای خود را انجام دهد.»

روحانی اما با این‌حال دریچه‌ای هم برای بازگشت به گفت وگوها باقی گذاشت:

«هر آنچه که ما از لحاظ فنی و پیشرفت در زمینه تکنولوژی فناوری هسته‌ای نیاز داریم با نظارت آژانس و در چهارچوب حرکت صلح‌آمیز انجام خواهیم داد و در عین حال نیز دو ماه به کشورهای ۱+۴ فرصت می‌دهیم که اگر توانستیم به توافق برسیم. در شرایط توافق ممکن است ما مجددا به تعهدات برجامی خود بازگردیم.»

چند ساعت قبل از اعلام گام سوم ایران در کاهش تعهداتش در برجام، دفتر کنترل دارایی‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا (اوفک) با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که چندین فرد، شرکت و کشتی تحت کنترل سپاه پاسداران را به اتهام ارسال نفت به سوریه به ارزش ده‌ها میلیون دلار در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است.

رستم قاسمی وزیر پیشین نفت ایران نیز در فهرست جدید تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید:

آمریکا چند فرد و شرکت دیگر مرتبط با سپاه قدس را تحریم کرد

Share